Gündem Haberleri

  Mesajınız Var...

  Hürriyet Haber
  31.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Amerikan Rüyası'nın canlı ve etkileyici bir örneği Meg Ryan. Bazı meslektaşları gibi, bir 'seks bombası' değil asla.. Ama o kadar tatlı ve o kadar sevimli ki. Bir o kadar da şanslı tabii.

  Aslında gazeteci olmak istiyormuş Meg Ryan. 1981 yılında gece okulunda gazetecilik eğitimi görürken şans eseri, As The World Turns adlı TV şovunda rol almış. Oynadığı karakter meşhur olunca iki yıl boyunca bu dizide oynayıp, oyunculuğa 'merhaba' demiş.

  İlk yıllarda TV dizilerinde küçük roller alan Meg Ryan'ın gerçek oyunculuk kariyeri, 1986 tarihli Top Gun ile başladı. When Herry Met Sally filmiyle de 'şöhret'inin doruğuna çıktı.

  Aradan geçen yıllar içinde bir çok yapımda rol aldı Meg Ryan.

  Şimdi de, Sleepless in Seattle (Sevginin Bağladıkları) filmindeki rol arkadaşı Tom Hanks ile birlikte Mesajınız Var filmiyle sinemalarımıza konuk oluyor.

  Ryan, 'ekürisi' Tom Hanks'e göre, 'tam bir sır kadını'. ‘‘ Meg ile çok iyi arkadaşız, fakat onun etrafında her zaman görülmez bir duvar var. Ve hiç hafife alınacak bir insan değil’’ diyor Hanks onun için.

  Bakın Meg Ryan yeni filmi Mesajınız Var'ı nasıl anlatıyor:

  Şairleri severim

  Mesajınız Var'da üçüncü kez Nora Ephron'la çalışıyorsunuz. Sizi birarada tutan nedir?

  - Nora ile olan ilişkimi seviyorum. 10 yıllık bir birliktelik. Onun yazdıklarını okuyunca hayran kalıyorum.

  Nora'yı iyi tanıyor gibi hissediyor musunuz kendinizi?

  - Hayır, onu gerçekten biliyor gibi hissetmiyorum kendimi. Haritayı biliyorum da, çevreyi tanımıyorum gibi... Bazen çok duygusal olabiliyor, bazı konularda da çok sert. Bir de hep teybe alınıyormuş gibi konuşuyor.

  Mesajınız Var'daki rolünüz When Harry Met Sally'deki Sally, ya da Sleepless in Seatlle'daki Annie gibi mi?

  - Hayır, hayır... Benim için bu film birinin kendi sesini bulmasının hikayesi. Ne diyeceğini bilemediği sahneler oluyor. Karakterin komik yanı da burada...

  İşinizdeki konu bu olabilir mi, karakterin sesini bulmak?

  - Evet. Kafasındakileri açık açık konuşabilmek ve ‘‘bildiğim gerçek bu’’ diyebilmek, birinin yaşamında önemli bir değişiklik. Bunu farklı şeyler körükleyebiliyor: Bu bazılarında öfke, bazılarında hayal kırıklığı, bazılarında ise karmaşa ya da neşe olabiliyor. İşte bunun için şairliği çok ilginç buluyorum. Çünkü onların istekleri, arzuları var.

  Uzun süredir şair Sylvia Plath'ın yaşımı hakkında bir film yapmak istiyorsunuz. Eşi Ted Hughes tarafından yayınlanan Birthday Letters'ı okudunuz mu?

  - Evet. Plath'ı anlatan bazı bölümleri gerçekten mükemmel. Ama bazen çok da samimi olmadığını düşünüyorum. Karısını birkaç yıl gerçekten sevdiğine inanıyorum.

  Sizden küçük bir kardeşiniz olsaydı, film işine girmeden önce ona ne öğütlerdiniz?

  - İlk söyleyeceğim şey ‘‘Rahat ol’’ olurdu herhalde... Çünkü bu işin büyük bir kısmı şansa bağlı. Belki biraz karamsar bir düşünce ama işin temelinde sakin olmak yatıyor gibi geliyor. Bir keresinde bir reklam filmi için denemelere katılanların kasetini seyretmiştim. Orada kimin paraya ihtiyacı olduğu için katıldığını, kimin o anda kendine güvenmediğini, kimin oraya sırf zevk için geldiğini çok iyi anlayabiliyorsunuz. Her şey rahat ve sakin olmakta yatıyor. Bunu yapabilenlerin başarılı olduklarını da görüyorsunuz. Tom Hanks'in bu kadar başarılı olmasının bir nedeni de bu bence; bu işi bu kadar kolay gibi gösterebilmesi. İşte başarı bu...

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı