GeriGündem Mesajı aldık Kandil'i vurduk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  37
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mesajı aldık Kandil'i vurduk

Mesajı aldık Kandil'i vurduk
refid:29644674 ilişkili resim dosyası

Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün Kandil’e yapılan hava harekâtıyla ilgili “Birileri o polisleri şehit ederek bize bir mesaj vermeye kalktıysa biz o mesajı aldık ve uçaklarımız Kandil’i vurdu. Kim aynı mesajı vermeye kalkarsa karşılığını görecek” dedi.

İstanbul’a hareket etmeden önce Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

KARARLIYIZ, ŞÜPHE OLMASIN


“Suriye’de 3’üncü, Irak’ta 2’nci dalga operasyonları başlatma talimatı verdik. Kararlığımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır. Bu operasyon kararı askeri yetkililer, emniyet görevlileri, Bakanlar Kurulu’nda ve Milli Güvenlik Kurulu’nda yaptığımız görüşmeler çerçevesinde hayata geçirilmiştir. Hükümet görüşmeleri sürerken nereden talimat aldıkları belli üç terör örgütü birden harekete geçirilmiştir. Bu operasyonların birinci amacı demokrasimizin korunmasıdır. Suruç katliamı Türkiye ve Türk demokrasisine yönelikti. Bunun faili DEAŞ’tı (IŞİD). Bunu bahane ederek kaos çıkarmaya çalışan PKK’dır. Demokrasi ve özgürlük alanları korunacaktır. Üç terör örgütünün de DHKP-C’nin de Kandil’in de ne yaptığını biliyoruz. DHKP-C ile PKK arasında son dönemde ortaya çıkan terör işbirliğinin de farkındayız. Bu terör örgütlerinin karargâhları, Türkiye’ye dönük planlama yaptığı bütün mekânlar, Türkiye’de kullanmak için depoladıkları bütün silahlar, yok edilene, tasfiye edilene kadar bu operasyonlar gerekirse sürer. Ne zaman biz tehdidin mahiyetinde bir azalma olduğunu veya yok olma tonunda olduğunu görürsek o zaman tekrar değerlendirme yaparız. 3’üncü dalga bu kapsamdaki bütün hedefleri kapsamaktadır.


NOKTASAL DEĞİL, SÜREÇ


Sizi ve sizin arkanızda, sizi kullanan çevrelerin hesapları başarıya ulaşmayacaktır. Bütün bu suçlarınızın karşılığını mutlaka ödeyeceksiniz. Onun için hiçbir şekilde Türkiye’yi tehdit etmeye kimse yeltenmemelidir. Nihayet Türkiye dışındaki bütün çevrelere dost ve müttefik ülkelere, Türkiye’ye hasmane tutum içinde olması, muhtemel çevrelere de aynı kararlılık içinde sesleniyorum. Türkiye’nin dostluğu kıymetlidir. Eğer hasmane tutumla karşılaşırsa mukabelesi de şiddetli olur. Tahammülümüzün sınırlarını kimse zorlamamalıdır. Bu açıdan eminim yürütülen operasyonlarla dost ve müttefiklerimiz bir kez daha Türkiye’nin gücünden emin olmuşlardır. Bu noktasal bir operasyon değildir, bir süreçtir. Türkiye’yi tehdit sürdüğü sürece de devam edecektir, tehdit unsurları bir şekilde Türkiye’ye başkaldırdıklarında da en sert şekilde mukabele edecek şekilde hazırlıklarımız vardır.


CANGIL ÜLKESİ OLMAZ


7 Haziran’dan bugün kadar eylem türleri itibariyle 121 silahlı saldırı, 15 adam kaçırma, 16 yol kesme, 59 araç yakma, 53 patlayıcı madde atma, 17 haraç alma dahil 281 terör eylemi yapılmıştır. Yine aynı dönemde 5 güvenlik görevlimiz asker ve polisimiz şehit edilmiştir. 3 asker ve 50 polisimiz yaralanmış, 1 polisimiz kaçırılmış, 4 vatandaşımız katledilmiş, 10 vatandaşımız yaralanmıştır. Türkiye’de sanki yönetim boşluğu varmış gibi kamu düzenini hedef almışlardır. Kimse milletin aklıyla vicdanıyla basiretiyle alay edemez. Hem çatışmasızlık diyeceksiniz, hem de ülke huzuru için görev yapan polislerimizi kalleşçe katledenlere sessiz kalacaksınız öyle mi? Siz sessiz kalabilirsiniz ama devlet sessiz kalmaz.


HDP'LİLER KARAR VERSİN


Kamu düzeni söz konusu olduğunda faili meçhuller üzerinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da vatandaşlarımıza terör estiren bu çevrelere kesinlikle alanı boş bırakmışız. Türkiye demokratik hukuk devletidir ve hukuk devleti dışına çıkan her eylem mutlaka cezalandırılacaktır, hiçbir suç da faili meçhul bırakılmayacaktır. Kimin burada parmağı varsa hepsinin hesabı sorulur. Türkiye’nin bir cangıl, kuralsızlar ülkesi haline dönüştürülmesine izin vermeyiz. Biz Çözüm Süreci çalışmalarımızdan taviz vermeyeceğiz. HDP yetkilileri sürekli çatışmasızlıktan bahsediyorlar, artık karar verme vaktidir. Silah mı demokrasi mi? Şiddet mi barış mı?”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle