GeriGündem Mersin'de yoksulluk dramı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mersin'de yoksulluk dramı

Adana’da annelerinin çalışmaya gittiğinde eve kilitlemek zorunda kaldığı zihinsel engelli 3 kızın yaşadığı dramın bir benzeri de Mersin’de ortaya çıktı. İş aramaya çıkan anneleri tarafından elektriği ve suyu olmayan harabe bir eve kilitlenen 5 çocuğu polis kurtardı. Çocuklar devlet korumasına alınırken, çocuklarını terk ettiği iddiasıyla hakkında işlem yapılan Zeliha E., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Kaporta ustası 37 yaşındaki Murat E.'nin kendisine sürekli şiddet uyguladığını öne süren Zeliha E. şikayetçi oldu. Mersin 2’nci Aile Mahkemesi’nde geçen ay sonuçlanan davada, Murat E.'ye 3 ay evden uzaklaştırma cezası verildi.

Eşinin hiçbir maddi yardımda bulunmaması üzerine 5 çocuğuyla çaresiz kalan Zeliha E., evinin kirasını ödeyemedi. Talihsiz kadın, bulundukları evden çıkmak zorunda kalınca, elektriği ve suyu olmayan bir binaya yerleşti. Harabe binada yaşam savaşı veren Zeliha E., iş bulmak amacıyla çocukları 11 yaşındaki Ayşe, 9 yaşındaki Caner, 7 yaşındaki Ferhat, 2 yaşındaki Fuat ve 1 yaşındaki Hakan Ersoy’u eve kilitleyerek dışarı çıktı.

Annelerinin akşam saatlerine kadar dönmemesi üzerine çocuklardan Fuat çatıya çıkarak ağlamaya başladı. Çatıda çocuğu gören çevredekiler polise haber verdi. Gelen polis ekibi, kilitli kapıyı kırarak içeri girdiğinde, açlıktan ve susuzluktan bitkin haldeki 5 kardeşle karşılaştı. Polisler, karakola götürdükleri çocuklara yiyecek vererek karınlarını doyurdu.

Akşam saat 21.00 sıralarında geldiği evde çocuklarını bulamayan Zeliha E., başvurmak için gittiği karakolda çocuklarıyla karşılaştı. İfadesi alınan Zeliha E.'ye çocuklar teslim edilmedi ve hakkında onları ‘ölüme terk etmek’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Zeliha E., sorgusundan sonra sevk edildiği adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, çocukları da devlet korumasına alınıp, Çocuk Yuvası’na teslim edildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle