Gündem Haberleri

  Mersin'de PKK çetesi

  Hürriyet Haber
  25.05.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK'nın silahlarını kullanarak çek, senet ve uyuşturucu işi yapan Şirinler Çetesi'nin lideri ve 14 adamı Mersin'de yakalandı. Çetecilerle birlikte çok sayıda silah ve trilyonlarca liralık çek-senet ele geçti.

  Necati Bilican Çetelerle mücadele bitmeyecek

  Bir toplantı nedeniyle bulunduğu Antalya'da operasyonla ilgili açıklama yapan Emniyet Genel Müdürü Necati Bilican, ‘‘Çok önemli bir çete bu. Söylemezler çetesi boyutunda bir çete. Çok sayıda cinayet, gasp, yaralama ve ihalelere fesat karıştırma olaylarına karıştıkları anlaşılayor. Türk polisinin çetelerle mücadelesi devam edecek’’ dedi. Şirinler çetesini uyuşturucu kaçakçılığı yaptığını da ifade eden Bilican, ‘‘PKK'ya destek veren, onunla da ilişkisi olan bir çete bu. PKK'nın kullandığı silahlar da bunlarda çıktı. İsteklerine itaat etmediğiniz takdirde bunu canınızla ödetiyor’’ diye konuştu.

  Mersin'de çok sayıda cinayet, gasp, yaralama ve ihaleye fesat karıştırma suçlarını işleyen, ‘Şirinler Çetesi’ çökertildi. PKK ile bağlantısı olduğu bildirilen çetenin elebaşı Mehmet Şirin Aksoy ile 14 adamı yakalandı. Söylemezler Çetesi'nden daha büyük olduğu açıklanan çete elemanlarıyla birlikte çok sayıda silah ve mühimmat, trilyonlarca lira değerinde çek ve senet ile sahte polis ve subay kimlikleri ele geçirildi.

  ÖNCE TETİKÇİ YAKALANDI

  İçel Emniyet Müdürü Haluk Bahçekapılı'nın yaptığı açıklamaya göre, çete operasyonu geçen cuma günü akşam saatlerinde başladı. Mersin kent merkezinde yol kontrolü sırasında, çetenin ikinci adamı ve tetikçisi olduğu daha sonra belirlenen Mehmet Yılmaz, kelepçe, sahte astsubay kimliği, 1 tabanca ve 1 el bombası ile birlikte yakalandı.

  Mehmet Yılmaz, sorgusunda, diğer çete elemanlarıyla buluşacağını itiraf etti. Polis özel ekipler oluşturup, Yılmaz'ın diğer çete elemanlarıyla buluşacağı noktalarda önlemler alarak çete reisi Mehmet Şirin Aksoy ile yeğeni Ali Aksoy'u yakaladı.

  1 ASTSUBAY ARANIYOR

  Operasyonu genişleten polis, çetenin diğer elemanları Murat Akdoğan, Şükrü Kocaman, Hüseyin Vural, Kemal Öztürk, Adem Akkaya, Mustafa Çoşkun Özçakmak, Rıdvan Demir, Murat İşçi ve Caner Gülerdi ile Adana'dan emekli başkomiser Ali Kör ve kimlikleri açıklanmayan 2 kişiyi yakaladı.

  TRİLYONLUK ÇEK-SENET

  Halen Diyarbakır'da görevli 1 astsubayın da arandığı bildirilirken, çete elemanlarıyla birlikte 1 Kalaşnikof tüfek, 3 el bombası, 8 tabanca, çok sayıda mermi, 3 kelepçe, 2 telsiz, çok sayıda sahte nüfus cüzdanı, polis, subay ve astsubay kimlikleri ile trilyonlarca lira değerinde çek ve senetler ele geçirildi.

  ŞUBELERİ BİLE VAR

  ‘‘Şirinler’’ olarak anılan çetenin Adana, İçel, Antalya ve Ankara illerinde son derece etkili olduğunu dile getiren Bahçekapılı şunları söyledi:

  ‘‘Örgütlü suç çetelerinden son derece önemli bir örgüt. Bunlar teşekkül oluşturmak suretiyle ihalelere adam sokmak, baskı, cebir, şiddet yoluyla hukuk çerçevesinde ihaleye girenlere engel olmak, çek, senet işi yapmak, mali kaynaklı suçlarla ilgili tetikçi bulup tahsilat yapmak, adam öldürmek, silahlı gasp soygun yapmak, polis ve asker kimlikleriyle kendilerine devlet görevlisi süsü vererek, bir takım yasa dışı işler yapmışlar. Uzun süreden beri Adana, Ankara ve Antalya'da bu grubu polis arıyordu. Biz burada, planlı ve programlı çalışarak sonuca gittik. Ele geçirdiğimiz çete elemanının sorgusu sonucunda çeteyi çökerttik. Yakalanan çete elemanlarının bazılarının hem burada, hem de Adana'da çok sayıda evleri var. Sürekli paravan şirketler kurup adreslerini değiştiriyorlardı.’’

  POLİS KİMLİĞİYLE DOLAŞIYOR

  Bahçekapılı yakalanan çetenin en büyük özelliğinin, yanlarında telsiz, kelepçe ve güvenlik görevlisi kimliği taşıyarak arama noktalarından rahatça geçmek olduğunu da vurguladı. Bahçekapılı, ‘‘Böylece kendilerine polis süsü vererek yakalanmalarını önlemeye çalışıyorlardı. El telsizleriyle polisi takip ederek, işlerini kolayca yapmaktaydılar. Kelepçe, silah ve el telsizi bunların en büyük özelliğidir. Polis ve asker kimliğini temin eden kişiler de elimizdedir’’ dedi.

  ZIRHLI ARACA ÖZEL MERMİ

  Bu arada son derece acımasız olduğu belirlenen çetenin 2 cinayeti de ortaya çıkarıldı. Çetenin geçen yıl tehdit edildiği için zırhlı araçla gezen Adanalı galerici İskender Gürler'i zırh delici mermi kullanarak, Mersin'de ise müteahhit Yakup Yıldız'ı öldürdükleri ortaya çıktı.

  İşadamı Yıldız, çete kurbanıydı

  Çete üyeleriyle birlikte ele geçirilen 8 tabancadan 2'sinin, Adana'da PKK eylemlerinde kullanıldığı belirlendi. Çetenin ayrıca uyuşturucu kaçakçılığından elde ettikleri parayla PKK'ya da destek verdiği bildirildi. Çete lideri Mehmet Şirin Aksoy (solda), Güllü’nün sahne aldığı bir restoranda eğlenirken. Çetinin kurbanlarından olduğu belirlenen müteahhit Yakup Yıldız (sağda), elleri arkadan bağlanarak öldürülmüştü.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı