Gündem Haberleri

  Mersin'de orman yangını

  DHA - AA
  19.07.2015 - 11:16 | Son Güncelleme:

  MERSİN’in Gülnar İlçesi’nde inşaat çalışması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki kızılçam ormanında sabah saatlerinde çıkan ve hızla büyüyen yangın nedeniyle 200 kişinin yaşadığı Koçaşlı Mahallesi boşaltıldı. Bölgede bulunan manlen Tuğba Özay vatandaşlara yangına karşı birlikte mücadele etme çağrısı yaptı. Gülnar ilçesindeki yangın, gece saatlerinde kontrol altına alındı.

  Sabah saat 08.00 sıralarında Gülnar İlçesi’ne bağlı Büyükeceli ve Koçaşlı mahalleleri arasındaki ormanlık alanda, belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

  YANGINDAN ÇARPICI KARELER

  250 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ

  Gülnar İlçesi’nde inşaat çalışması devam eden Akkuyu Nükleer Santrali’nin yakınındaki kızılçam ormanında sabah başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle ilerlemeye devam etmesi üzerine bölgeye takviye ekipler sevk edildi. 7 hava aracı, 40 arazöz, 20 su ikmal tankı, 4 dozer ve 200’ün üzerinde yangın söndürme personeliyle müdahale edilen yangın, bazı noktalarda kısmen kontrol altına alındı. Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin de destek verdiği söndürme çalışmaları devam ederken, şu ana kadar 250 hektarlık alanın yangından zarar gördüğü bildirildi.

  Alevlerin tehdit ettiği 200 nüfuslu Koçaşlı Mahallesi, güvenlik amacıyla boşaltıldı.  ÜNLÜ MANKEN TUĞBA ÖZAY’DAN VATANDAŞLARA ÇAĞRI

  Yangın nedeniyle bölgede büyük panik yaşanırken olay yerinde bulunan ünlü manken Tuğba Özay jandarma aracından vatandaşlara seslendi. Özay vatandaşlara yolu kapatmamaları çağrısı yaparken “yangına karşı birlikte mücadele edelim” dedi. O anları gazeteci Burhan Akdağ cep telefonu ile saniye saniye görüntüledi.

  Mersinde orman yangını

  CHP’Lİ ATICI: ÖNCELİKLE AKKUYU’YU KORUDULAR

  CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, Gülnar’da meydana gelen orman yangınına müdahale eden helikopterlerin öncelikle Akkuyu Nükleer Santrali’ni korumak için su bıraktığını ileri sürdü.

  Bozyazı İlçesi"nde yapılması planlanan katı atık deposuna karşı köylülerin düzenlediği protesto eylemine katılan Atıcı, burada açıklamalarda bulundu. Gülnar İlçesi’ne bağlı Kocaşlı ile Büyükeceli Mahalleleri arasındaki kızılçam ormanında meydana gelen yangına müdahale eden helikopterlerin yeterli yakıtlarının olmadığını öne süren Atıcı, helikopterlerin ilk suyu Akkuyu Nükleer Santrali’nin bulunduğu alana bıraktığını ifade etti.

  Yangının santral alanına sıçramaması için böyle bir işlemin uygulandığını ve bunun kendisine halk tarafından söylendiğini belirten Atıcı, "İlk müdahalede de helikopterler su bıraktı. Ancak suyu yangının çıkış yerine değil, herhangi bir sıçrama yaşanmasın diye daha hiçbir çalışma olmayan Akkuyu Nükleer Santrali’nin olduğu yere bıraktılar. Yakıtları olmadığı için daha sonra yangın alanına 3-4 saat sonra müdahale ettiler. Halkın iddiası budur" dedi.

  SORU ÖNERGESİ VERECEĞİM

  Yangının 05.30 ile 06.00 sıralarında çıktığını ancak yangına 09.00’da müdahale edildiğini kaydeden Atıcı, "Orada hiç bir çalışma yok. Siz bir taş ocağını mı koruyorsunuz. Neymiş, Akkuyu’yu yangından koruyamadılar diye bir algı oluşurmuş. Öbür tarafta köyler tehlikede. Yangının Gülnar’a sıçraması tehlikesine karşı herkes panik içinde. Rüzgarın geri dönmesi için dua ediyorlar. Önce tedbirini alacaksın. Ondan sonra tevekkül edeceksin. Bütün bu ihmallerin ve tedbirsizliklerin araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde soru önergesi vereceğim" diye konuştu.


  Gülnar’da orman yangını kontrol altına alındı

  Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Koçaşlı Mahallesinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. Mersin Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerince havadan ve karadan devam eden söndürme çalışmalarının sonucunda akşam saatlerinde ancak kontrol altına alınabildi.

  jandarma tarafından boşaltılan Koçaşlı Mahallesi sakinleri, yangının kontrol altına alınmasıyla birlikte evlerine geri dönmeye başladı.
  Mahallenin dört ayrı noktasında çıkan yangın rüzgarında etkisiyle büyümüştü. Helikopterlerin ve yangın söndürme uçaklarının ardı ardına gelerek su döktüğü yangın kontrol altına alındı.

  Mersin Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin de destek verdiği söndürme çalışmalarının ardından soğutma çalışmalarına başlandı. Edinilen bilgiye göre, yangında 25 hektar alan zarar gördü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı