Gündem Haberleri

  Mersin'de nükleer karşıtı eylem

  A.A
  13.05.2010 - 16:47 | Son Güncelleme:

  Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesinde, buraya kurulması öngörülen nükleer santral ile Türkiye-Rusya arasında bu alanda yapılan anlaşmalar protesto edildi.

  Büyükeceli Belediyesi önünde toplanan çevreci ve nükleer karşıtı grup, pankartlar açıp “Nükleere inat yaşasın hayat”, “Nükleere hayır” sloganları atarak santralin kurulacağı yere kadar yürüdüler. Jandarma ile trafik ekipleri, yürüyüşün yapıldığı Silifke-Antalya kara yolunda önlem aldı.

  Nükleer Karşıtı Platform Sözcüsü Sabahat Aslan, yürüyüş sonrası yaptığı açıklamada, hükümetin Rusya ile kamu yararı olmayan bir anlaşmaya imza attığını savundu.

  Rusya'nın bu alandaki sabıkasının Çernobil kazasında görüldüğünü ve güvensizliğin sürdüğünü belirten Aslan, “Uluslararası nükleer lobilere ve yerli işbirlikçilerine, yandaş ve akraba gruplarına ekonomik rant kazandırmak adına ülkemizin hiç ihtiyacı olmayan, yaşam alanlarımızı tahrip edecek olan yatırımlar gerçekleştiriliyor”dedi.

  TBMM'de konuya duyarlı milletvekillerinden nükleer santral yapımıyla ilgili sözleşmenin onaylanmaması yönünde girişimde bulunmalarını isteyen Aslan, şöyle devam etti:
  “Çünkü, inşa edilmesi planlanan santral Çernobil teknolojisine sahip olacak. Bu yüzden oluşacak sızıntı ve kazaların yaratacağı geri dönüşü olmayan çevresel felaketlerden ve toplumsal maliyetlerden, çocukların sakat doğmalarından siz sorumlu olacaksınız.

  Çocuklarımız, sizlerden bu yatırımla gelecekleri karartılacağı için hesap soracaktır. Bizler Mersin'de ve Antalya'da denize girememenin, bu yörede çok büyük darbe alacak olan tarımımızın, hayvancılığımızın ve turizmimizin hesabını sizlerden soracağız. Ülkemizi nükleer maceraya sürüklemeyin, akılcı olmayan ve enerji sorunumuzu çözemeyecek olan nükleer santral kararınızdan hemen vazgeçin. Enerjinin etkin ve verimli kullanılmasını sağlayın, yenilenebilir temiz enerji kaynaklarına yatırım yapın. Ülkemizin nükleer santral kurulumuna ve nükleer çöplük olmasına izin vermeyeceğiz. Tüm yurttaşlarımızın mücadelemize destek vermelerini bekliyoruz.”

  Büyükeceli Belediye Başkanı Mehmet Kale de beldelerinde nükleer santral yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Nükleer santralin turizmi, tarımı, balıkçılığı ve hayvancılığı olumsuz etkileyeceğini vurgulayan Kale, tarım ürünlerin dış piyasaya satılamayacağını söyledi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı