Gündem Haberleri

  Mersin'de biberli protesto

  (a.a.)
  28.05.2008 - 20:00 | Son Güncelleme:

  Mersin'de örtü altı üretim yapan bir grup çiftçi, satamadıkları için ellerinde kaldığını belirttikleri biberleri yola dökerek, durumu protesto etti.

  Merkeze bağlı Adanalıoğlu beldesinde, Mersin Ziraat Odası tarafından üreticilerin sorunlarının tartışılacağı toplantı sırasında, bir grup çiftçi kamyonet ile getirdikleri biberlerin “para etmediğini” ve ellerinde kaldığını iddia etti.

  Getirdikleri biberi yola dökerek durumu protesto eden üreticilerden bazıları ise taşıdıkları pankartlarla zor durumda olduklarını belirtti.

  Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, yaptığı açıklamada, Mersin'in önemli bir örtü altı üretim merkezi olduğunu söyledi.

  Örtü altı üretimin açıkta yapılan üretimden zor ve pahalı olduğunu vurgulayan Gökçel, “Çiftçiler üretim yapabilmek için bankalara arazilerini ipotek ettirerek kredi aldı. Ancak ürünleri para etmediği için sıkıntılı bir dönem yaşamaya başladıklar” dedi.

  Çiftçinin girdilerinden bazılarının geçen yıla göre yüzde 50'nin üzerinde artarken, ürün fiyatların düşük kaldığını belirten Gökçel, “Üretici bu ürünü üretmek için bankalardan kredi aldı. Şimdi bu kredileri ödeyemeyecek. Baba ve dededen kalma arazileri bankaların eline geçecek. Bu nedenle borçların yeniden düzenlenmesi gerekiyor” diye konuştu.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı