Gündem Haberleri

  Mersin afet bölgesi

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 13:00 | Son Güncelleme:

  Bakanlar Kurulu, günlerdir sel felaketine maruz kalan Mersin ve çevresinin Afet Bölgesi kapsamına girmesini kararlaştırdı. Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, bugün yapılan Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada, yöredeki bütün derelerin yeniden ıslahının gerektiğini belirterek, 4 bin 170 konut ve işyerinin selden zarar gördüğünü bildirdi.

  Bakanlar Kurulu’nun Başbakan Bülent Ecevit’in başkanlığında 1 saat15 dakika süren toplantısına ilişkin açıklamayı Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel yaptı.

  Devlet Bakanı Gürel, Mersin’deki sel felaketi dolayısıyla İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen başta olmak üzere, Devlet Bakanı Mustafa Yılmaz, Çevre Bakanı Fevzi Aytekin, Bayındırlık ve İskan Bakanı Abdulkadir Akcan ile Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp’in Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiklerini kaydetti.

  Yalova’daki sel felaketi ile ilgili olarak ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan’ın Bakanlar Kurulu’nu bilgilendirdiğini anlatan Gürel, ilgili bakanların verdiği bilgiye göre Mersin’deki sel felaketinin büyük ekonomik kayıplara yol açtığını ifade etti.

  Gürel, yöredeki bütün derelerin yeniden ıslahının gerektiğini belirterek, felakette 4 bin 170 konut ve işyerinin selden zarar gördüğünü bildirdi. Sosyal yardımlaşma ve afet fonlarından bölgeye yardım gönderildiğini ifade eden Gürel, 400’den fazla mağdur vatandaşın da devletin kendilerine sağladığı konaklama hizmetinden yararlandığını kaydetti.

  Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Gürel, Mersin’deki felaketin, ilde metrekareye ortalama 600 kilogram olan yıllık yağışın yarısının3 gün içerisinde düşmesinden kaynaklandığını söyledi. Hasar tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü anlatan Gürel, bu ilin afet kararnamesi kapsamına girmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.

  Bakan Gürel, Başbakan Ecevit’in talimatı ile Devlet Bakanı Yılmaz,İçişleri Bakanı Yücelen, Bayındırlık ve İskan Bakanı Akcan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Gökalp ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Zeki Çakan’ın ivedi olarak önlemler konusunda biraraya gelmek ve sonuç üretmek konusunda görevlendirildiğini kaydetti.

  Toplantıda Devlet Bakanı Edip Safter Gaydalı’nın Çaykur ile ilgili çalışmaları ve bu kurumda yaşanan sorunları Bakanlar Kurulu’na aktardığını ifade eden Gürel, buradaki bazı sorunların çözümü konusunda Bakanlar Kurulu’nun çözüm ve düşünce ürettiğini bildirdi.

  İRAN DOĞALGAZI

  Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Gürel, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Çakan’ın, İran doğalgazının Türkiye’ye gelişi ve kullanımına başlanması ile ilgili olarak Bakanlar Kurulu’na bilgi sunduğunu belirtti.

  İran doğalgazının bütün gereklilikler tamamlandıktan ve ölçütlere uyum sağlandıktan sonra Pazartesi günü Türkiye’ye girdiğini ve dünden itibaren de kullanımına başlandığına işaret eden Gürel, İran doğalgazının bir entegre sistem içerisinde Türkiye’deki doğalgaz kullanımının önemli bir unsuru olarak devreye girdiğini ifade etti. Gürel, Çakan’ın ayrıca enerji üretimiyle ilgili genel bir bilgiyi de Bakanlar Kurulu’na sunduğunu kaydetti.

  Bayındırlık ve İskan Bakanı Akcan’ın, bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgi sunduğunu anlatan Gürel, Ulaştırma Bakanı Oktay Vural’ın ise tüp geçit yoluyla İstanbul Boğazı’nın iki yakasını ve aynı zamanda Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayacak olan Marmaray projesiyle ilgili bilgi verdiğini söyledi.

  Gürel, daha önce Japonya ile imzalanan niyet anlaşmasına ek olarak bir de mühendislik ve müşavirlik sözleşmesinin yürürlüğe girdiğini ifade ederek, ‘‘Bundan sonra uluslararası ihaleye çıkılması ve gerekli finansmanın sağlanması için çalışmalar önümüzdeki 6 ay içerisinde sürdürülecek ve sonuçlandırılacaktır’’ dedi.

  Gürel, Turizm Bakanı Mustafa Taşar’ın ise, toplantıda bakanlığının çalışmalarıyla ilgili bilgi sunduktan sonra gelecek yılın turizm potansiyelinin çok daha büyük bir kısmının kullanılabileceğini ve Türkiye’ye gelen turist sayısının İngiltere, Almanya ve Rusya gibi ülkelerde yaptığı görüşmeler sonunda edindiği izlenimler ve aldığı sonuçlara göre gelecek yıl daha da artacağını söylediğini kaydetti. Devlet Bakanı Gürel, Taşar’ın ayrıca, yarın İstanbul’da Çin Halk Cumhuriyeti ile bir turizm anlaşması imzalanacağını bildirdiğini ifade etti.

  SORULAR

  Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Şükrü Sina Gürel, açıklamalarının ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Gürel, bir soru üzerine, Devlet Bakanı Kemal Derviş’in IMF heyetinin temasları hakkında Bakanlar Kurulu’na herhangi bir bilgi sunmadığını bildirdi.

  Gürel, bir başka soru üzerine de, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Türk-İş yöneticilerini kabulünde iç politikaya yönelik sözlerinin gündeme gelmediğini belirtti.

  Resen emeklilik konusunda Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler’in bakanları bilgilendirip bilgilendirmediğinin sorulması üzerine de Gürel, ‘‘Hayır. Ama, yanılmıyorsam o konu, zaten çözülmüş bir konu sayılabilir’’ yanıtını verdi.

  ‘‘Şu anda ülkenin ihtiyacını karşılayacak durumda enerji üretimi var mı? Yoksa, bu konuda bir zorlukla karşı karşıya mıyız?’’ şeklindeki soruya da Şükrü Sina Gürel, ‘‘Zorluklar her zaman var. Ama,bu zorlukların aşılmaması için de bir neden yok. Sayın Bakan, bu zorlukların aşıldığını ve önümüzdeki birkaç ay içerisinde bir enerji üretimi sorunu yaşamayacağımızı Bakanlar Kurulumuza belirtti’’ karşılığını verdi.

  Gürel, bakanların imzasına açılan yeni kararnameler olup olmadığı yönündeki soruya karşılık olarak da, ‘‘Şu anda öyle bir bilgi aklımda yok. Ama, önemli bir kararname olsaydı size söylerdik’’ dedi.

  ‘‘Enerji Üst Kurulu’nun çalışmasına ilişkin birtakım düzenlemeler gerekiyor. Bu konuya ilişkin kararname çıktı mı?’’ şeklindeki soru üzerine de Gürel, ‘‘Bazı kararnameler, tabii ki imzaya açıldı. Bu konuda sizlere ayrıca bilgi sunulacaktır’’ diye konuştu.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı