Gündem Haberleri

  Merrill Lynch işten atarsa, CEO 159 milyon dolar tazminat alacak

  Hürriyet Haber
  28.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD’de yaşanan mortgage krizi nedeniyle toplam aktiflerinde meydana gelen yaklaşık 8.4 milyar dolarlık erimenin ardından görevinden alınması beklenen Merrill Lynch CEO’su Stanley O’Neal, atılması halinde 159 milyon dolar tazminat alacak.

  TAZMİNAT TARTIŞILIYOR: Merrill Lynch yönetiminin yaptığı son toplantılarda çoğunluğun O’Neal’ın gönderilmesini istediği ancak CEO’nun şirketten ayrılması durumunda ödenmesi gereken 159 milyon dolarlık tazminat üzerinde tartışıldığı belirtiliyor. 30 milyon dolarlık emeklilik ikramiyesi bulunan O’Neal, Merrill Lynch hisse bedeli 66.09 dolar olarak alındığında, bu hissalerin 129 milyon dolarlık kısmını alabilecek konumda bulunuyor. O’Neil’in görevden alınması durumunda eline geçecek tazminat, 5 yıllık CEO’luğu sonucunda kazandığı 160 milyon doların sadece 1 milyon dolar altında kalıyor.

  RİSKLİ KREDİ KULLANDIRMA SUÇU: O’Neal, Merrill Lynch’i subprime mortgage gibi çekici ancak yüksek riskli paketlere yönlendirmekle suçlanırken, banka geçtiğimiz günlerde toplam aktiflerinde 8.4 milyar dolarlık kayıp açıklamıştı. Oysa O’Neal yıllık 46.4 milyon dolarlık maaşıyla Wall Street’in en fazla maaş alan ikinci CEO’su konumunda bulunuyordu. Listede birinci sırayı alan ise 54.3 milyon dolarlık maaşıyla Goldman Sachs’ın CEO’su Lloyd C. Blankfein olmuştu.

  HER KOŞULDA KAZANÇLI: O’Neal’ın görevden alınıp alınmayacağı konusu henüz yönetim kurulu tarafından bir karara bağlanmadı. Ancak, diğer bazı üst düzey yöneticilerin tazminatları göz önüne alındığında bu ücret çok da uçuk kaçmayabiliyor. Pfizer’den ayrılan Henry A. McKinnell Jr. 200 milyon dolar tazminat alırken, Morgan Stanley’den Phillip J. Purcell de görevine 2005 yılında 114 milyon dolarla veda etmişti. Basında son çıkan CEO ayrılıyor haberlerine rağmen Merrill Lynch hisseleri, New York Borsası’nda 5.19 dolar yükseldi. Bu artış bile O’Neal’e, 16 milyon dolarlık ek bir gelir kazandırdı.

  BU SORUN İLK DEĞİL: Merill Lynch ile O’Neal arasındaki son gerginlik de Amerika’nın dördüncü büyük bankası Wachovia ile birleşme konusunda yaşanmıştı. Analistler böyle bir birleşmenin gerçekleşmesi durumunda O’Neal’in tazminatının 274 milyon doları bulacağına dikkat çekerek, "Bu evlilik O’Neal’e kişisel nedenlerden ötürü de albenili gelmiş olabilir" dediler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı