GeriGündem Mermiye arpa ‘Keleş’e inek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mermiye arpa ‘Keleş’e inek

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma sonucunda 53 sanık hakkında iddianame hazırlandı. Sanıkların iletişim tespitlerinde şifreli dil kullandıkları, mermiye “arpa”, Kalaşnikof’a “inek” dedikleri ortaya çıkarıldı.

BATMAN ve Diyarbakır’da, terör örgütü PKK’ya yardım ettikleri gerekçesiyle haklarında soruşturma yürütülen biri geçici köy korucusu, 53 sanık hakkındaki iddianame tamamlandı. İddianamede, şüphelilerin örgüte silah, malzeme temini, örgüte katılımı sağlanacak çocukların kırsala götürülmesi ve örgüt üyelerine teslimi konusunda çalışmalar yürüttüğü ifade edildi. Terör örgütü mensuplarının örgütsel faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için bölgeyi bilen kişilerin yardımına ihtiyaç duyduğu anlatılan iddianamede, bölgede yaşayan bir kısım kişilerin kırsalda faaliyet yürüten örgüt üyelerine lojistik, mühimmat, istihbarat, yaşamsal malzeme ve diğer konularda destekte bulundukları belirtildi. Sanıkların, bu tür faaliyetleri yürütmek üzere komiteler kurdukları kaydedilen iddianamede, komitelerin, örgüt mensuplarının şehirle bağlantısını sağladığı ifade edildi.

Radyoyla iletişim

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan 375 sayfalık iddianameye göre, terör örgütü üyeleriyle bazı sanıklar, Belçika’dan yayın yapan “Mezopotamya” radyosu aracılığıyla iletişim kuruyordu. Sanıklar aralarında da şifreli görüşüyordu.
Kulp Jandarma Komutanlığı’na teslim olan Deniz kod adlı K.C. de ifadesinde, radyoyla, örgüt mensuplarının ve işbirlikçilerin notlarının iletildiğini söyledi. İddianamede örnek olarak, iki gün süreyle yayınlanan (.... bölgesinde askerin yoğun operasyonu sürüyor, A arkadaş B arkadaşa selam yolluyor, X noktasında görüşmek üzere) anonsu verildi. Acil durumlarda canlı yayından mesaj gönderildiği de iddianamede yer aldı.
Emniyet Müdürlüğü ekiplerince yürütülen iletişim tespitlerinde, sanıkların şifreli sözlüğü de deşifre edildi. Buna göre, sanıklar, Kalaşnikof’a “inek”, sabit dipçikli Kalaşnikof’a “Sementa”, seyyar dipçikli Kalaşnikof’a “kırık”, tabancaya “keçi yavrusu”, mermiye “arpa” veya “bal”, makineli tüfeğe ise “öküz” diyorlardı.
İddianamede, sanıklar hakkında TCK’nın “Terör örgütüne üye olmak”, “Örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek”, “Örgüte silah sağlamak” ve “Örgütün propagandasını yapmak” suçlarından 5 ile 15 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle