Gündem Haberleri

  Merkez Bankası’yla farklı düşünsek de müdahale olmaz

  Hürriyet Haber
  14.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet ile Merkez Bankası arasında görüş farklılıkları olabileceğini belirten Başbakan Tayyip Erdoğan, "Merkez Bankası özerk bir kurum statüsündedir. Bizim onlara bir müdahalemiz söz konusu olamaz" dedi.

  MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve yardımcılarını önceki gün Bakanlar Kurulu’nda yapacağı sunum için 5 saat ’bekleme odası’nda bekleten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Merkez Bankası’yla aramızda müzakerelerimiz, istişarelerimiz olur, ama bizim onlara müdahalemiz söz konusu olmaz" dedi. Başbakan Erdoğan, dün inşaatı devam eden Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde incelemelerde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve yetkililerden merkez hakkında bilgi alan Erdoğan, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Hükümet ile Merkez Bankası arasında banka politikaları konusunda görüş ayrılığı mı söz konusu?" sorusuna Erdoğan, şu karşılığı verdi:

  Düşünce farklılığı olabilir

  "Hükümetle Merkez Bankası arasında düşünce farklılığı olabilir ama sonuçta ortaya bir netice çıkar ve bunu da hepimiz sahipleniriz. Nitekim 5.5 yıllık süre içerisinde sürekli ifade ettiğimiz mali disiplin, özellikle bu politikalardan taviz verilmemesi konusu, Hükümet’in ortaya koymuş olduğu samimi iradedir."

  Müzakere, istişare olur

  "Bu samimi irade bugüne kadar nasıl geldiyse, bundan sonra da aynı şekilde devam eder" diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: "Kaldı ki Merkez Bankası biliyorsunuz özerk bir kuruluş durumundadır. Aramızda müzakerelerimiz, istişarelerimiz olur ama bizim onlara müdahalemiz söz konusu olmaz. Ancak ilgili bakan arkadaşımız, Hükümet’in düşüncelerini onlara iletir, onların düşünceleri varsa alır. Ama hiçbir zaman her iki taraf da tespit çerçevesinde kalmaz. Önerilerini de ortaya koymak suretiyle ülkenin çıkarı, menfaati için atılması gereken adımlar neyse yasal düzenlemeler başta olmak üzere bunları yapar ve çok daha iyi bir çizgiye ülkemizin gelmesini sağlarlar. Olay budur."

  4 aylık bütçe açığı 5.4 milyar YTL oldu

  MERKEZİ yönetim bütçe açığı, nisan ayında 1 milyar 76 milyon YTL oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayına göre yüzde 47.5 düşmüş olsa da, açık yılın ilk 4 ayında 5 milyar 449 milyon YTL’ye ulaştı. Maliye Bakanlığı bütçe sonuçlarına göre, nisan ayı itibariyle bütçe gerçekleşmeleri şöyle oldu: "Nisanda 18 milyar 638 milyon YTL harcama yapıldı. Bunun 4 milyar 166 milyon YTL’sini faiz giderleri oluşturdu. Vergi tahsilatı 12 milyar 902 milyon YTL oldu. Faiz dışı fazla tutarı ise 3 milyar 90 milyon YTL ile geçen yılın aynı ayındaki tutarın yaklaşık üç katı düzeyinde gerçekleşti. Ocak-nisan döneminde ise 70 milyar 200 milyon YTL’lik harcama yapıldı. İlk 4 ayda faiz hariç giderler 52 milyar 283 milyon YTL, faiz giderleri de 17 milyar 916 milyon YTL olarak hesaplandı. Personel giderleri geçen yıla göre yüzde 11.6 artarken, sağlık giderlerinde yüzde 8 düşüş görüldü. 4 aylık dönemde bütçe gelirleri de 64 milyar 751 milyon YTL oldu. Bunun 53 milyar 158 milyon YTL’si vergi gelirlerinden sağlandı. Bu dönemde vergi gelirlerinde geçen yılın ilk 4 ayına göre yüzde 21.4 oranında artış kaydedildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı