Gündem Haberleri

  Merkez Bankası: Her senaryo için hazırız, elimiz sağlam

  Çiğdem TOKER
  23.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  IMF toplantısı için ABD’de bulunan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dünyanın önde gelen finans kuruluşlarınca tezkere ve harekat konularında soru yağmuruna tutulurken, Hürriyet’e olası operasyonun yol açabileceği dalgalanma ihtimaline karşı "Her türlü likidite ihtiyacını karşılamaya hazırız" açıklaması yaptı.

  MERKEZ Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Kuzey Irak’a askeri operasyonun, ekonominin dengeleri üzerinde yol açabileceği olumsuz etki ihtimaline karşılık, piyasaları rahatlatacak bir açıklama yaptı. Ankara ile sürekli sürekli telefon irtibatı halinde olan Durmuş Yılmaz, Hürriyet kanalıyla ABD’den Türkiye’ye "Her türlü senaryo ihtimaline karşı, Merkez Bankası’nın elinde yeterli likidite enstrümanları vardır, ihtiyacı karşılamaya hazırız" mesajı gönderdi.

  HER TÜRLÜ TEDBİRE HAZIRIZ: Uluslararası Para Fonu (IMF)-Dünya Bankası yıllık Güz Toplantıları için ABD’nin başkenti Washington’da bulunan Durmuş Yılmaz, Hazine’den Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile birlikte, Washington’da dünyanın önde gelen finans kuruluşlarıyla toplantılarda biraraya geliyor. Yılmaz, dünyanın önde gelen finans kuruluşlarınca tezkere ve harekat konularında soru yağmuruna tutuluyor. JP Morgan, Merril Lynch, Morgan Stanley gibi finans kurumlarının temsilcileri Yılmaz’a, TBMM’den geçen tezkerenin anlamını ve kullanılması halinde sonuçlarını sordu. Bu soruları Yılmaz adına Bakan şimşek yanıtladı. Önceki gün 12 askerin şehit olmasıyla sonuçlanan saldırının ardından ise yabancı bankacıların "Türkiye’nin risk primi sizce artar mı?" sorusunu yönelttikleri öğrenildi. Başkan Yılmaz’ın da "Gelişmeler göre Merkez Bankası’nın ne tepki vermesi gerekiyorsa veririz. Her türlü tedbire hazırız" dediği belirtildi.

  KRİZ MASASINA GEREK YOK: Yılmaz bu toplantılara Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Erdem Başcı ve Mehmet Yörükoğlu ile birlikte katıldı. Başkan Yılmaz’ın, ABD’den, Ankara’da kalan tek başkan yardımcısı Burhan Göklemez ve Piyasalar Genel Müdürlüğü ile sık sık telefonla görüştüğü öğrenildi. Washington’dan Hürriyet’e mesaj gönderen Durmuş Yılmaz, olası operasyonun yol açabileceği dalgalanma ihtimaline karşı "Her türlü likidite ihtiyacını karşılamaya hazırız" dedi. Kuzey Irak’a askeri operasyonun, ekonominin dengeleri üzerinde yol açabileceği olumsuz etki ihtimali için "Her türlü senaryo ihtimaline karşı, Merkez Bankası’nın elinde yeterli likidite enstrümanları vardır" diyen Yılmaz, sınır ötesi operasyonun muhtemel bir savaşa dönüşmesi halinde, kriz masası kurulup kurulmayacağı sorumuza "Böyle bir masaya gerek yok. Gerekli tepkileri an be an verecek yapıdayız" yanıtını verdi.

  NE GEREKİYORSA YAPACAĞIZ: Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ise, Uluslararası Finans Enstitüsü adlı kuruluşta yaptığı konuşmada, "Bu konu bizim için ulusal güvenlik meselesi ve ne gerekiyorsa yapacağız, kuşkuya yer yok" dedi. Şimşek, PKK teröristlerinin Irak’ı güvenli barınak ve Türkiye’ye karşı saldırılar için toplanma alanı olarak kullanabilmesinden Türkiye’nin büyük hayal kırıklığı duyduğunu belirtirken, "dostlarımızın ve müttefiklerimizin bu duruma karşı kayıtsız görünmeleri de, tamamen kabul edilemez ve çok hayalkırıklığı verici" diye konuştu. Şimşek, "Aklıselimin üstün gelmesini dileriz. Ancak bu olmazsa, kesinlikle ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

  Şimşek: Mali disiplini korumaya kararlıyız

  DEVLET Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de Uluslararası Finans Enstitüsü’nda yaptığı konuşmada, Türkiye’de mali disiplinin devam edeceğini belirtirken, "Türk hükümeti mali disiplini korumaya kararlıdır" dedi. Hükümetin, gelecek yıl için GSMH’nin yüzde 5.5’i oranında faiz dışı bütçe fazlası hedeflediğini dile getiren Mehmet Şimşek, bu rakamın da önemli bir çabaya karşılık geleceğini anlattı. Hükümetin bir numaralı ekonomi gündemi maddesinin sosyal güvenlik reformu olduğunu kaydeden Bakan Şimşek, bankaların özelleştirilmesi çabalarına da hız verileceğini söyledi. Şimşek, hükümetin istediği reformları gerçekleştirebilmesi durumunda, Türkiye’nin gelecek 10 yıl boyunca her yıl yaklaşık yüzde 7 dolaylarında büyüyebileceğini dile getirdi.

  TC Merkez Bankası koleksiyonundan 35 tablo ABD Merkez Bankası’nda

  TC MERKEZ Bankası’nın resim koleksiyonundan, klasik ve modern Türk resmini temsil eden 35 eserin yer aldığı sergi, Amerikan Merkez Bankası (FED) binasında düzenlenen törenle açıldı. Üç ay boyunca Amerikalılar’ın izlenimine sunulan serginin açılışı, ABD Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yapılırken, Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek de törene katıldı. Ben Bernanke, "FED, 1975 yılından beri güzel sanatlar faaliyetlerinin içinde. Bizim merkez bankalarımız arasındaki işbirliği, sadece ekonomi değil, sanat ve kültür alanlarında da sürdürülüyor" dedi. Merkez Bankası Başkanı Yılmaz da, "Bugünkü Türk resmini yansıtan bir sergiyi sunmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Atatürk’ün, "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" sözünü aktaran Yılmaz, milletlerin başarısının, kültür ve sanat eserlerini muhafaza etmeye yönelik yaklaşımıyla ölçülebileceğine inandığını kaydetti. Yılmaz, bu çerçevede Merkez Bankası’nın, çağdaş bir sanat koleksiyonunu koruyup paylaşarak, kültür ve sanatın gelişmesine katkıda bulunmaya çalıştığını ifade etti. Merkez Bankası’nın, Atatürk’ün cesaretlendirmesiyle 1930’lu yıllardan bu yana sanat eserlerini topladığını belirten Yılmaz, şu anda koleksiyonda 800’ün üzerinde eser bulunduğunu söyledi. Yılmaz, ülkeler arasındaki işbirliğinin sadece ekonomik açıyla ölçülmesi gerekmediğini belirterek, diyalog tesis etmenin en etkili yollarından birinin kültürel değişim olduğunu kaydetti.

  Yüksel: Türkiye’ye çok önem veriliyor

  TÜRKİYE’nin Devlet Bakanı Mehmet Şimşek başkanlığında yer aldığı IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına, AKP Mardin Milletvekili ve partinin Ekonomik İlişkiler Başkan Yardımcısı Dr. Cüneyt Yüksel de katılıyor. Yüksel, toplantıların çok verimli geçtiğini belirterek, "Uluslararası yatırımcılar ve kuruluşların Türkiye’ye büyük önem verdiklerini gördüm" dedi. Yabancıların, Türkiye’nin son yıllarda kazandığı istikarlı performansı takdir ettiklerini vurgulayan Yüksel, yabancıların, Türkiye’nin kazandığı bu ivmeyi sürdürmesini istediklerini belirtti. Yüksel, Özellikle yatırım bankalarının, Türkiye’nin ekonomik geleceğini cazip gördükleri için ciddi yatırımlara başladıklarını ifade etti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı