Gündem Haberleri

  Merkel'in siyasi kariyeri büyük darbe aldı

  Der Spiegel
  11.05.2010 - 11:57 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği (CDU) ve koalisyon ortağı Hür Demokrat Parti (FDP) Pazar günü Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılan seçimlerde hezimete uğradı. Alınan yenilgi Merkel’in işlerini zorlaştıracağı gibi parti başkanlığındaki yerini de riske atabilir.

  Merkel, Kuzey Ren Vestfalya seçimi öncesinde lideri olduğu CDU ve koalisyon ortağı FDP'nin seçim zaferini garanti etmek adına kamuoyunda tepki toplayacak görüşler ileri sürmekten kaçınmıştı.

   

  Ancak seçimin sonuçları CDU’nun seçmenlerden büyük bir darbe yediğine işaret ediyor. 2005’te aldığı yüzde 44.8'lik oya karşılık Pazar günü yüzde 34.3’te kalan CDU ile sadece yüzde 6.6 oy alabilen FDP, koalisyon hükümeti kurmak için gereken çoğunluğun altında kaldı.         

   

  Öte yandan, yüzde 34.5 oy alan Sosyal Demokrat Parti’nin (SDP), yüzde 12.4 oy alan Yeşiller Partisi ile kurmak istediği koalisyon için gereken sandalye sayısını elde edememesi, eyaleti kimin yöneteceği konusunda belirsizliğe yol açtı.

   

  Bu arada seçimler, Pro-NRW isimli, İslam karşıtı partinin de doğumuna sahne oldu. Yüzde 2.5 oy almayı hedefleyen ancak 1.4'te kalan parti, meclise girmek için gereken yüzde 5'lik barajı aşamadı.

   

  MERKEL BÜYÜK KAYIPTA

  /images/100/0x0/55eaa6d9f018fbb8f88dff57

  Alınan yenilginin etkisi, CDU’nun kıdemli ismi Willy Wimmer’i Pazar gecesi Merkel’e “acil istifa” çağrısı yapmaya itecek kadar etkili oldu. Partinin bir diğer üyesi Josef Schlarmann ise Merkel’in “hiçbir şey yapmama” stratejisinin başarısız olduğunu ve yenilginin sorumlusunun kısmen bu strateji olduğunu belirtti.

   

  Seçim sonuçları Merkel’in parlamentodaki konumunu da etkileyecek.  CDU daha önce Almanya Federal Konseyi Bundesrat’ta kullanılan 69 oyun 37’sni elinde tutuyordu. Bu sonuçlarla CDU'nun oy sayısı 31’e gerileyecek. Bu durum, Merkel’in büyük yasaların onaylanması aşamasında muhalefet partilerinin oyuna gereksinim duyacağı anlamına geliyor.

   

  Kuzey Ren Vestfalya’da alınan hezimetin ardından, eyalet başbakanı Jürgen Rüttgers’in bu görevdeki yerini bir dönem daha koruyamama ihtimalinin doğması, Merkel’in partisinin sol kanadında önemli bir müttefikini kaybetmesi ve parti içinde baskının artması anlamına gelebilir.

   

  KOALİSYON PAZARLIKLARI

  Kuzey Ren Vestfalya’yı şimdi koalisyon hükümeti konulu uzun pazarlıklar bekliyor. İhtimallerden bir tanesi, CDU ve SDP arasında “büyük koalisyon” kurulması.

   

  Muhafazakarlardan yüzde 0.2 daha fazla oy alan merkez sol parti SDP, Rüttgers’e ikinci dönem koltuk şansı verecek bir koalisyon fikrine sıcak bakmıyor. SDP ayrıca 2005-2009 arasında kurulan büyük koalisyonun partiye zarar verdiğine inanıyor. Dolayısıyla Bundesrat’ta Merkel’i destekleyen bir konuma gelmeyi ve muhaletteki konumunu zora sokmayı istemiyor.

   

  CDU’nun gündeminde ise birkaç sene önce akıllara bile gelmeyecek Yeşillerle koalisyon ihtimali var. Merkel yönetimi altında çevreye daha hassas olan CDU’nun Yeşiller Partisi’yle bir koalisyon kurması, bir gün ulusal seviyede CDU-Yeşiller seçeneğinin önünü açan büyük bir politik değişime yok açabilir.

   

  MERKEL’İN KORKUSU

  Kuzey Ren Vestfalya’da hangi koalisyon oluşursa oluşsun, Merkel’e tarihin bir daha tekerrür etmemesini dilemek düşecek. CDU-FDP koalisyonunun, iktidarı 2005 yılında eyaleti onyıllardır yönetmekte olan SDP’nin elinden alması Gerhard Schröder başbakanlığındaki SDP-Yeşiller koalisyonunun federal hükümettik iktidarı için de sonun başlangıcı olmuştu.

   

  Seçimlerden kısa bir süre sonra, Schröder'in aldığı erken seçim kararıyla, Merkel’de başbakanlık yolunda ilk adımını atmıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı