Gündem Haberleri

  Merkel'den şiddeti durdurun çağrısı

  A.A.
  06.02.2006 - 13:51 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ortadoğu'da İslam dünyasında rahatsızlık yaratan karikatürler nedeniyle yaşanan şiddet olaylarının sona erdirilmesi çağrısında bulundu. Merkel, başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, karikatürlerden dolayı Müslümanların öfkeli olduklarını anlayabildiğini, ancak hiçbir şeyin şiddeti haklı gösteremeyeceğini söyledi.

  Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de bu konuda sakin olunması gerektiğini ifade ederek, “Bu tartışmanın kültürler arasında çatışmaya yol açmasına izin vermemeliyiz” dedi.

  Gerginliğin giderilebilmesi için Almanya'nın Arap ülkelerindeki nüfuzunu kullanacağını kaydeden Steinmeier, Almanya'nın şiddeti kabul edemeyeceğini, bunun yanı sıra düşünce ve basın özgürlüğünün de korunması gerektiğini söyledi.

  Steinmeier, şiddet olaylarının yaşandığı ülkelerde Alman vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması amacıyla her türlü çabayı harcadıklarını, bu ülkelerdeki büyükelçiliklerle sürekli temas halinde olduklarını, bu ülkelerle diplomatik ilişkilerin kesilmesinin söz konusu olamayacağını kaydetti.

  Berlin İslam Federasyonu Başkan Yardımcısı Burhan Kesici de bir basın bildirisi yayımlayarak, Müslümanları itidalli davranmaya çağırdı.

  Karikatürleri rencide edici ve kışkırtıcı bulduğunu, ancak şiddetin, krizin tartışmalar yoluyla çözümünün sağlanmasını engelleyeceğini ifade eden Kesici, bazı Arap ülkelerindeki Batılı temsilciliklerin önünde düzenlenen gösteri ve şiddet eylemlerini sert bir dille kınadı ve bu tür eylemlerin taraflar arasında nefretin yayılmasına yol açacağının altını çizdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı