Gündem Haberleri

  Merkel yeniden Başba...

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  03.09.2013 - 01:34 | Son Güncelleme:

  Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi ilk ve tek TV düellosu, Başbakan Merkel’in istediği gibi bitti. Steinbrück silik kaldı.

  ALMANYA’da Sosyal Demokrat Parti (SPD) Lideri Peer Steinbrück’ün üç haftaki sonraki seçimlerden başbakan çıkmak için son fırsatı olarak görülen televizyon münazarası, Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) Lideri Başbakan Angela Merkel’in istediği gibi bitti. Kamuoyu yoklamalarında Merkel’in arkasında görünen Steinbrück birkaç çıkışıyla sürpriz yapsa da, daha sonra tartışma ekonomiye yoğunlaşınca mutlak ihtiyacı olan atağı sergileyemedi. Ulusal yayın yapan dört televizyonda canlı olarak yayınlanan, 17 milyondan fazla Alman’ı televizyon başına çeken 90 dakikalık münazara, beklendiğinin aksine sakin bir atmosferde geçti.

  EKONOMİ İLE VURDU

  Almanya’nın “hazırdan yediğini” ve “duraksama dönemi” yaşadığını savunan Steinbrück, asgari ücretin saati 8.50 Euro’ya, emekli maaşı tabanını ise aylık 850 Euro’ya çıkarma vaadiyle seçmenin dikkatini çekti. Merkel de Almanya’nın küresel ekonomik krizde bile “büyümenin motoru ve istikrar çapası” haline geldiğini vurguladı. Steinbrück kemer sıkma yasalarına karşı olduğunu belirttiğinde ise Merkel gülerek vurucu darbeyi indirdi: “Ama siz de o yasalar lehine oy verdiniz.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı