Gündem Haberleri

  Merkel’in rakibine ‘çekil’ şantajı

  Ali VARLI / BERLİN
  10.09.2013 - 01:29 | Son Güncelleme:

  Almanya’da 22 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi Başbakan Angela Merkel’in Sosyal Demokrat rakibi Steinbrück’e şantaj mektubu gönderildi.

  Almanya, tarihinde hiç yaşamadığı türden bir skandalla çalkalanıyor. Başbakan Angela Merkel’in rakibi Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Peer Steinbrück’ün adaylıktan çekilmesi için tehdit edildiği ortaya çıktı.
  Karısı Gertrud Steinbrück’e mektup yazan kişi veya kişiler, SPD’li adayın 10 Eylül’e kadar adaylıktan çekilmemesi durumunda evinde “kaçak temizlikçi kadın çalıştırdığını kamuoyuna açıklayacaklarını” bildirdiler. Çift polise gidince şantaj ortaya çıktı.

  14 YILLIK MESELE

  Steinbrück’ün eşinin 1999’da haftada bir kez olmak üzere Filipin kökenli bir kadını çalıştırdığı ve kadının sigortasının yatırılmadığı bildirildi. Gertrud Steinbrück, o dönemde altı ay için anlaştıkları kadına, eşinden dolayı sigortalı olduğu için sigorta yapma gereği duymadıklarını söyledi. Steinbrück’ün 38 yıllık eşi, Bild’e, “Hem vatandaşlar, hem de şantajcı bilmelidir ki Steinbrückler’e şantaj yapılamaz. Buna izin vermeyiz” dedi.

  Polis mektubu inceliyor

  BILD gazetesine konuşan ve kimliği gizlenen temizlikçi kadın, “Ben uzun süre Gertrud Steinbrück’ün annesinin evinde çalıştım. Annesinin ricası üzerine bir süre de kızının evinde temizlik yaptım. Altı ay çalıştım ve onlara minnettarım“ dedi. 30 Ağustos’ta gönderilen şantaj mektubuna el koyan Federal Kriminal Dairesi, konu ile ilgili soruşturma başlattı. Mektup üzerinden iz sürüp şantajcılara ulaşmaya çalışan polis, gönderilen mektubu kriminal laboratuarda incelemeye aldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı