Gündem Haberleri

  Merkel’den göçmen gençlere kampanya

  Ali VARLI / BERLİN
  14.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Merkel, göçmen gençlere daha iyi bir gelecek sunmayı hedefleyen “Kendi yolunda ilerle” kampanyasını Berlin’de tanıttı. Merkel, Hürriyet’in medya partneri olduğu kampanya sayesinde ülkenin bütünleşeceğini söyledi. Bundesliga takımları bugün formalarında göğüs reklamı yerine kampanyanın sloganını taşıyacak.

  ALMAN Uyum Vakfı, Başbakan Angela Merkel’in himayesinde göçmen kökenli gençlere yönelik yeni bir kampanya başlattı. “Kendi yolunda ilerle” adı ile başlatılan kampanyanın tanıtımı, dün Berlin’de Başbakanlık’ta, Başbakan Angela Merkel tarafından yapıldı. Kampanyanın tanıtımına Başbakan Merkel, Federal Göç ve Uyum Bakanı Maria Böhmer, Bundesliga Kulüpler Birliği Başkanı Reinhard Rauball, B. Münih Başkanı Uli Hoeness ve Almanya Uyum Vakfı Başkanı Wolfgang Fürstner katıldı.

  Kampanya ile uyumu gerçekleştirmek adına, kendi alanlarda yetenekli gençlerin desteklenmesi hedefleniyor. Merkel, Almanya’da nüfusun azaldığını fakat göçmen sayısının arttığını belirterek, “Almanya göçmenlerle çeşitlendi, zenginleşti. Hangi din, dil ve ten rengi olursa olsun ülkeye gelen tüm göçmenlere kapımız açık. Göçmenler bizim bir parçamız” dedi. Hürriyet ile Bild Gazeteleri’nin medya partneri olduğu kampanyanın Almanya’yı bütünleştireceğini belirten Merkel, Bundesliga takımlarına da verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

  Formadan tanıtım

  Kampanya çerçevesinde bugün, yarın ve pazar günü oynanacak maçlarda 18 Bundesliga takımı formalarında göğüs reklamı yerine “Kendi yolunda ilerle” sloganı ile sahaya çıkacak. Başbakan Angela Merkel de, kampanyaya destek amacıyla yarın Dortmund’da oynanacak B. Dortmund-Leverkusen maçını izleyecek. Maçtan önce farklı kökene sahip gençler gösteri yapacak.

  Sen başarabilirsin mesajı

  Almanya’da 15.7 milyon göçmen kökenlinin yaşadığını, yarısından fazlasının Alman vatandaşı olduğunu söyleyen Merkel, burada doğan çocukların artık burada kaldığını kaydetti. Gençlerin geleceğini Almanya’da aradığını da belirten Merkel “İlkokul sınıflarında Ayşe, Hasan ve Dimitri’lerin sayısı artıyor. Almanya hoşgörülü ve dünyaya açık bir ülke. Göçmen çocuklarına ‘sen başarabilirsin. Kendi yolunda ilerle’ mesajını vermek lazım. Bu kampanya da bu amaca hizmet edecektir” dedi.

  Seçkin yönetim

  KAMPANYAYI düzenleyen Uyum Vakfı’nın kuratoryumunda Burda Yayınevi sahibi Hubert Burda, Bertelsmann denetleme kurulu üyesi Liz Mohr, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve Deutsche Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Rene Obermann, yönetim kurulunda da şirket danışmanı Wolfgang Fürstner, Alman Federal Uyum Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer, Doğan Medya İnternational Genel Müdürü Sevda Boduroğlu, Bild Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann, işadamı, sosyal medya uzmanı İbrahim Evsan, Bayern Münih Kulübü Başkanı Uli Hoeness, DDB Group Başkanı Tonio Kröger ve şirket danışmanı Thomas Gauly bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı