Gündem Haberleri

  Meriç Nehri'nde taşkın tehlikesi

  Kerem KURUL/EDİRNE, (DHA)
  02.01.2006 - 11:41 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan’da kar yağışından sonra gelen yağmurların doldurduğu barajlardan su bırakılması üzerine Meriç Nehri’nde su seviyesi hızla yükseldi. DSİ, Bulgar makamlarından sağlıklı bilgi alamayınca teknik ekibi ölçüm yapmak üzere bu ülkeye gönderdi.

  Bulgaristan’da Aralık ayında aşırı kar yağışı ve ardından gelen yağmurlar nedeniyle Meriç ve Arda Nehri üzerindeki barajların kapasitesi doldu. Bulgar makamları bunun üzerine barajlardan nehirlere su bıraktı. Baraj kapaklarının açılması üzerine son 3 günden bu yana Meriç Nehri’nde su seviyesi sürekli yükselmeye başladı.

  Meriç Nehri’nin su seviyesi tarihi köprünün bulunduğu noktadaki karakol binasının basamaklarına kadar dayandı. Tunca Nehri, Gazimihal Köprüsü yakınlarında yatağından çıkarak taştı. DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü, suyun debisinin Meriç Nehri’nde 650 metreküp, Arda Nehri’nde 180 metreküp, Tunca Nehri’nde 50 metreküpe çıktığını açıkladı. DSİ uzmanları nehirlerdeki debi miktarında da hızlı artış olmadığını bildirdi.

  Bulgar makamlarından alınan ölüçüm bilgilerinin sağlıklı olmaması nedeniyle DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü, 4 kişilik teknik ekibi bu sabah Bulgaristan’ın Svilengarad kentine ölçüm yapmak üzere gönderdi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı