Gündem Haberleri

  Merdiven isyanı

  Hürriyet Haber
  18.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Göztepe'de yangın merdiveni yokluğundan daha geçen hafta 13 kişi ölürken, Çorlu'da Emlak Bankası'nın yaptığı 1864 konutta yangın merdiveni olmadığı belirlendi.

  Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde inşa edilen ve her biri 18 katlı olan binalarda katlar arasındaki normal merdivenlerin, projede ‘‘yangın amaçlı’’ gösterildiği anlaşıldı. Çorlu Emlak Konutları Site Yöneticisi Osman Alak, İstanbul Mavi Çarsı'daki olaydan sonra yangın merdiveninin öneminin bir kez daha ortaya çıktığını, ancak kendi sitelerinde büyük bir ihmalin yaşandığını söyledi. Binaların 1993 yılında iskana açıldığını belirten Alak, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Korku içinde yaşıyoruz

  ‘‘Yangın merdivenleri konusu sürekli gündeme geldi. İstanbul'daki Emlak konut yetkililerine, bir çok eksiklerin yanısıra yangın merdiveni konusunu da aktardık. Bize apartmanların içindeki merdivenlerin bu amaçla düzenlendiğini söylediler. Korku içinde yaşıyoruz. Burada en küçük apartman 9, en büyük apartman ise 18 katlıdır. Bu kadar yüksek katlı apartmanlarda bu konunun sağlıklı olarak düşünülmemesi akıl alacak gibi değil. Konutlarda oturan herkes tedirgin, biran önce çözüm bulunmasını istiyoruz.’’

  Resmi yazı var

  Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Pişkin ise konunun müteahhit firma ve ihaleyi yapan banka yöneticilerine aktarıldığını belirterek, ‘‘Bize gönderilen yazıda normal merdivenlerin yangın amaçlı kullanılacağını resmi yazıyla bildirdiler. Emlak Konut yetkilileri, Ataköy ve Bahçeşehir'de de ayni tür çözümler yapıldığını açıkladı’’ diye konuştu.

  Konutlarda yangın muslukları da yok

  Bu arada Çorlu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, Emlak Konut tarafından yapılan konutlarda yangın söndürme sistemlerinin de bulunmadığını açıkladı. Konutların yapımı sırasında resmi yazı yazarak uyarıda bulunduklarını söyleyen İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, ‘‘Uyarımıza rağmen yangın vanaları yapılmadı. Elimizdeki itfaiye aracının yangın merdiveninin uzunluğu 24 metredir. Bu merdivan ile konutların 8-9'uncu katlarına kadar ulaşabiliyoruz. Oysa konutlar 18 katlıdır’’ dedi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı