Gündem Haberleri

  Mercedes'e 'yargıyı tahkir' suçlaması

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 15:55 | Son Güncelleme:

  Mercedes Türk'ün başkanı Till Becker hakkında 'Türk yargısını tahkir' ettiği iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

  Karapınar davası mühadil avukatı Atilla Kart, Mercedes Benz Türk A.Ş. Direktörler Kurulu Başkanı Dr. Till Becker hakkında "Kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği, Türk yargısının verdiği kararı kabullenmek istemediği ve Türk yargısını tahkir ettiği" gerekçesiyle Zeytinburnu Cumhuriyet Başsavılığı`na iletilmek üzere Konya Cumhuriyet Başsavcılığı`na suç duyurusu dilekçesi verdiklerini bildirdi.

  Avukat Kart, başvuru dilekçesinde, Mercedes Benz firmasının 2.5 yıldır Türk yargısına karşı önyargılı açlamalarının bulunduğuna yer verdiğini belirterek, şunları söyledi:

  "Becker, bir süre önce İstanbul`da düzenlediği basın toplantısında 'Bahsettiğimiz kişi Türk adaletini temsil etmemektedir', 'Hakim reddedileceğini bilerek bu kararı verdi' ve 'Çok güzel manşet yaratacağını biliyordu' şeklinde mahkeme hakimi hakkında ifadeler kullanmıştır. Kendini hukukun üstünde ve dışında gören bu kişi hakkında TCK 159-1 maddesi gereğinde "Türk yargısını tahkir" etmek suçundan 1 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduk."

  Kart, Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`ndeki yargılama sırasında Mercedes Benz yöneticilerinin 'reddi hakim' talebinde bulunduklarınıda hatırlatarak, "Bu talep mahkeme tarafından reddedildi. Daha sonra ise 'red' kararı temyiz edildi. Yargıtay da temyiz kararını reddetti. Böylece Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi`nin mevzuatı tam olarak uyguladığı tescil edilmiş oldu. Buna rağmen İstanbul`da bu açıklamalar yapılmıştır" dedi.

  Konya`nın Karapınar İlçesi yakınında, 4 yıl önce 49 kişinin yanarak ölümü ile sonuçlanan kazanın ardından, Mercedes Türk A.Ş. yöneticileri hakkında ceza davası açılmış, davayı yüreten Karapınar Asliye Ceza Mahkemesi, kazada kusurlu bulunan 0 403 model Mercedes marka otobüslerin toplatılmasını kararlaştırmıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı