Gündem Haberleri

  Meral: Erken seçim fedekarlığı yapın

  Hürriyet Haber
  22.11.2001 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türkiye`deki krizin nedenlerinin ağırlıklı olarak siyasi kaynaklı olduğunu savunarak, ``Hükümet ve siyasilerden Seçim ve Siyasi Partiler Yasası`nı değiştirerek erken seçime gitme fedakarlığını istiyoruz`` dedi.

  DYP tarafından organize edilen ``Sivil İnisiyatif Platformu Toplantısı``nda konuşan Meral, DYP Genel Başkanı Tansu Çiller ile Başbakanlığı döneminde karşılıklı atıştıklarını, bunun Çiller`in ilk kez Başbakan olmasından kendisinin de ilk kez Türk-İş Başkanı olmasından kaynaklandığını söyledi.

  Meral, Çiller`in bugün çok güzel sözler söylediğini belirterek, ``Şimdi ağzınızdan bal akıyor. Keşke o zamanda böyle konuşsaydınız`` dedi.

  Ülkede yaşanan krizin toplumun geniş kesimlerini sıkıntıya soktuğunu ancak, bu tablo karşısında karamsarlığa düşülmemesi gerektiğini bildiren Meral, bugünkü durumun Cumhuriyetin ilk yıllarından daha kötü olmadığını kaydetti. Cumhuriyetin ilk yıllarındaulu önder Atatürk`ün kararlı ve onurlu bir iç ve dış politika izleyerek kimseye avuç açmadığını anlatan Meral, o günkü yaşananlardanbugün ders alınabileceğini söyledi.

  Türkiye`deki krizin nedenlerinin ağırlıklı olarak siyasi kaynaklı olduğunu savunan Meral, bütün krizlerde çalışanlardan fedakarlık istendiğini, bu gösterilen fedakarlığın karşılığının çalışanlara değil, banka hortumlayanlara gittiğini ileri sürdü.

  Kendilerinin bu yıl bağıtlanan toplu iş sözleşmesinde 6 ayda yüzde37 enflasyon gerçekleşmesine rağmen yüzde 15 oranında zamma razı olduklarını anlatan Meral, bunun da bir fedakarlık olduğunu söyledi. IMF`den alınan paranın ne işçiye ne memura ne çiftçiye ne de köylüye gittiğini, aksine borç ödemeye kullanıldığını söyleyen Meral, ``Biz dehükümet ve siyasilerden fedakarlık istiyoruz. Seçim ve Siyasi PartilerYasası`nı değiştirerek, erken seçime gitmelidirler`` dedi.

  Bayram Meral, seçimlerdeki yüzde 10 barajının düşürülmesi ve partiler arasında ittifak yapılmasına karşı olduklarına dikkati çekerek, bunun gerçekleşmesi halinde 7-8 partiden oluşan hükümetlerin kurulacağını bunun da sıkıntıları artıracağını kaydetti.

  BAYDUR: YASTIK ALTI PARALAR EKONOMİYE KAZANDIRILMALI

  TİSK Başkanı Refik Baydur da Türkiye`nin mevcut ihracaatının fevkalede düşük olduğunu belirterek, ihracaatı artırmak için gerekli şartların yerine getirilmesi gerektiğini söyledi.

  Baydur, ihracaatın artması için üretim maliyetindeki yüksekliğin düşürülmesini, kapanan işyeri sayısıyla işten çıkarmaların azaltılmasıgerektiğini bunun yanı sıra çalışan insanların harcama kapasitesinin artırılması gerektiğini vurguladı.

  Baydur, ihracaatın yapılabilmesi için 112 imzanın arandığını, bunun da Türkiye`deki bürokrasi çokluğunu ortaya koyduğunu belirterek, devletin küçülmesi ve formalitelerin aza indirilmesinin becerilemediğini kaydetti.

  Yurtdışında yaşayan vatandaşlarda 40-45 milyar dolar, yastık altında ise 10-15 milyar dolar civarında bir paranın bulunduğunu bildiren Baydur, bu paranın ekonomiye kazandırılması için hükümet ve siyasilerin yanı sıra herkesin üstüne düşen görevi yapmasını istedi.

  Refik Baydur, Türk milletinin yüzde 60-65`inin oyunu bugüne kadar yapılan seçimlerde orta sağ partilere verdiğini ancak, bu partilerin biraraya gelemediklerini vurgulayarak, ``Bu milletinin ortanın sağını 50 yıldır destekliyor. Ortanın sağı da şapkasını önüne koyup beraberce çalışma yöntemlerini bulmalıdır. Biraraya gelindiği takdirde sorunların aşılacağına inanıyorum`` diye konuştu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı