GeriGündem Menkul kıymet ihraçları rekora gidiyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menkul kıymet ihraçları rekora gidiyor

Kamu sektörünün iç borçlanma gereksiniminin azalmasına da bağlı olarak sermaye piyasalarında daha fazla yer bulmayan başlayan özel sektörün bu yılın ilk altı aylık dönemindeki menkul kıymet ihraçları 9.7 milyar YTL'ye kadar yükselerek 2005 yılının tümünü geride bıraktı, 2004 yılındaki düzeyine de önemli ölçüde yaklaştı.

Bu yılın ilk altı aylık döneminde yüzde 349 oranında bir büyüme kaydeden özel sektörün sermaye piyasasına yaptığı menkul kıymet ihraçları 9 milyar 662 milyon YTL'ye ulaştı. Geçen yılın ilk altı aylık döneminde toplam 2 milyar 151 milyon YTL tutarında menkul kıymet ihraç edilmişti. Yılın tümündeki ihraçlar ise 7 milyar 317 milyon YTL olmuştu. Bir anlamda özel sektörün hisse senedi, menkul kıymet yatırım fonu, bireysel emeklilik yatırım fonu gibi menkul kıymet ihraç ederek sermaye piyasasından sağladığı kaynağı gösteren menkul kıymet ihraçları 2004 yılının tümünde de 10 milyar 697 milyon YTL olmuştu. Bu yılın ilk altı ayındaki ihraç tutarı geçen yılın tümünü geride bırakırken, 2004 yılındaki tutara da önemli ölçüde yaklaştı.

Bu yılın ilk altı ayındaki menkul kıymet ihraçlarının 2 milyar 916 milyon YTL ile büyük bölümünü hisse senetleri oluşturdu. İhraç edilen hisse senetlerinin piyasa değerini gösteren bu rakam geçen yılın ilk altı ayında 216 milyon YTL'yle oldukça düşük bir düzeyde kalmıştı. Hisse senedi ihraçları geçen yılın ikinci yarısından itibaren hızlanmıştı.

Menkul kıymet ihraçlarının 1 milyar 846 milyon YTL'Lik kısmını ise menkul kıymet yatırım fonlarının katılma belgeleri meydana getirdi. Bireysel emeklilik yatırım fonları katılma belgesi ihraçları ise 4 milyar 900 milyon YTL'yi buldu.

Bu arada bu yılın ilk altı aylık döneminde özel sektör tahvil, finansman bonosu, varlığa dayalı menkul kıymet, kar ve zarar ortaklı belgesi, banka bonosu, gayrimenkul sertifikası gibi menkul kıymetlerden ise ihraç etmedi.
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle