GeriGündem Menenjit ve KKK aşıları da ücretsiz yapılacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Menenjit ve KKK aşıları da ücretsiz yapılacak

Menenjit ve KKK aşıları da ücretsiz yapılacak
refid:3793094 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı, halen özel sağlık kurumları ve muayenehanelerde, isteyen ailelerin çocuklarına ücret karşılığında yapılan kızamık-kızamıkçık-kabakulak (KKK) ve menenjit (Hemophilus influenza tip b-Hib) aşılarını “Çocukluk Çağı Aşı Takvimi”ne ekledi.

Aşı takvimine eklenen aşıların ithal edildiği, patent testleriyle ilgili çalışmaları devam eden aşıların 1-2 ay içinde bakanlığa bağlı kurumlarda ücretsiz yapılmaya başlanacağı bildirildi.

Bakanlığın yeni uygulamasıyla, daha önce 8 ay olan kızamık aşısının ilk dozunu uygulamanın da 1 yaşa çıkarıldığı, bu aşının, KKK aşısı uygulaması başlayınca aşı takviminden çıkarılacağı belirtildi.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce valiliklere gönderilen “Aşı Takvimi Değişikliği” başlıklı yazıda, 2 Eylül 2005 tarihinde gerçekleştirilen ”Bağışıklama Danışma Kurulu”nda (BDK) alınan kararlar doğrultusunda, çocukluk çağı aşı takvimi ve aşı uygulamaları konusunda bu yıldan itibaren yeni düzenlemelere gidildiği duyuruldu.

Yazıda, BDK'nin toplantısında, 2006 yılında Hib ve KKK aşılarının rutin aşı takvimine eklenmesinin kararlaştırıldığı, 26 Aralık'ta yapılan toplantıda ise uygulanacak aşı takviminin belirlendiği, lojistik hazırlıklar tamamlandıktan sonra bu aşıların illere sevkıyatının yapılacağı ve kullanımın başlatılacağı bildirildi.

Bursa İl Sağlık Müdür Vekili Serhat Yamalı da konuyla ilgili olarak, bakanlığın yazısı doğrultusunda KKK ve Hib aşılarının ”Çocukluk Çağı Aşı Takvimi”ne alındığını belirtti.

Bakanlık tarafından alınan ilaçların halen Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi'nde patent testlerinin yapıldığını, bu işlem bitince illere sevkıyatın başlayacağını anlatan Yamalı, 1-2 ay içinde bu aşıların çocuklara yapılmaya başlanacağını kaydetti.

Yamalı, Hib aşısının difteri-boğmaca-tetanos (DBT) karma aşısında olduğu gibi çocuklara, doğumdan itibaren 2, 3 ve 4. ayın sonlarında 3 doz halinde yapılacağını, 16-24'ncü aylar arasında ise “rapel” uygulanacağını söyledi.

KIZAMIK AŞISINDA YENİ UYGULAMA

Bakanlığın, 2002 yılından bu yana yürüttüğü “Kızamık Eliminasyon Programı”nın destek aşılama çalışmalarının başarıyla tamamlanması ve aşılama sonrası bulaşma riskinin azalması nedeniyle BDK'de, 8 ay olan kızamık ilk doz aşılama yaşının 12. aya çıkarılmasının da gündeme geldiğini belirten Yamalı, kurulun tavsiyesiyle 1 Ocak'tan itibaren kızamık aşısının ilk dozunu 1 yaşını tamamlayan çocuklara yapmaya başladıklarına işaret etti.

Yamalı, KKK aşısının uygulanmaya başlanmasıyla kızamık aşısının tekli uygulamasının sona ereceğini, kızamık aşısının yerine aşı takvimine giren “KKK” aşısının da kızamıkta olduğu gibi ilk dozunun 1 yaşında, ikinci dozunun ise ilköğretim 1. sınıfındaki çocuklara uygulanacağını kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle