Gündem Haberleri

  Memurun böbrek havuzu

  Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA
  28.09.2013 - 01:33 | Son Güncelleme:

  Aralarında 2 profesör 6 kamu çalışanının olduğu 16 şüphelili ‘organ nakli’ çetesine yönelik yapılan operasyonun detayları ortaya çıkıyor. İddiaya göre çetenin lideri olan bir memur diyaliz merkezlerindeki hasta listelerini alıp, içlerinden zenginleri buluyor ve onlara böbrek satıyor.

  KAÇAKÇILIK Suçlarıyla Mücadele Şube polisinin bir yıl takibe aldığı organ çetesine yönelik yaptığı operasyonda gözaltına alınan 2 profesör, 6 kamu çalışanı olmak üzere 16 şüpheli adliyeye çıkarıldı. 2 profesör adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Çete lideri olduğu ileri sürülen T.D. ile Y.K., İ.S., S.K, B.A., M.B., A.G. ve N.S. tutuklandı.

  ‘İYİLİK YAPMAK İÇİN’

  Tutuklananlar arasında bulunan N.S.’nin adı, Hürriyet gazetesinin 21 yıl önce 1 Mayıs 1992 tarihinde “Çaresiz Türk hastaya yoksul Hintli Böbreği” manşetiyle duyurduğu haberde geçiyordu. N.S.’nin ifadesinde, “Tesadüfen iyilik yapmak için bu işe girdim. 2004 yılında böbrek hastası bir aileyle tanıştım. İyi niyetle onlara yardımcı olmak istediğim için burdayım” dediği öğrenildi. Tutuklanan B.A. ifadesinde, iş aradığını, kendisine Irak’a “adam götür-getir işi” olduğunun söylendiğini belirterek, “Böbrek hastası olup olmadığından haberim yok” dedi. A.G. ise ifadesinde Mısır’a gelen hastalara ve yanlarındakilere tercümanlık yaptığını, bunun dışında herhangi bir faaliyetinin bulunmadığını söyledi.

  ZENGİNLER LİSTESİ

  Liderliğini kamuda memur olarak çalışan T.D.’nin yaptığı ileri sürülen çetenin, Diyaliz Merkezi ve hastanelerle bağlantıya geçerek Türkiye’de böbrek nakli bekleyen hastaların isim listesi yaptığı bildirildi. Listedeki kişileri araştıran çete üyeleri, zenginlerle bağlantıya geçip, böbrek bulacakları konusunda kendilerini ikna ettiği kaydedildi.

  9 NAKİL ENGELLENDİ

  Çete liderinin evinde ele geçirilen ajanda da bağlantıya geçilen kişilerin isimlerinin yanına artı işareti konulduğu, bu kişilerin mal varlıkları dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerin de not edildiği belirlendi. Operasyonla birlikte sıradaki 9 nakil iptal edilmiş oldu.

  19 yaşındaki vericiyi görünce ağladı

  SORUŞTURMA, böbrek naklinde gözyaşartan hikâyeleri de gün yüzüne çıkardı. Bir kişinin eşinden ve ailesinden gizli olarak bir böbreğini sattığı, ancak daha sonra sağlık sorunu yaşamaya başladığı ve halen diyalize girdiği öğrenildi. Böbrek naklini bekleyen bir işadamının da nakil için hastanede yattığı sırada kendisine böbrek veren 19 yaşındaki genç bir çocuğu görünce gözyaşlarını tutamadığı polis kayıtlarına geçti. İşadamının, böbreğini satmak isteyen gençle bağlantıya geçerek maddi yardımda da bulunduğu kaydedildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı