Gündem Haberleri

  Memurdan Erdoğan'a 'işçi kadar zam isteriz' mektubu

  ANKA
  01.07.2007 - 09:55 | Son Güncelleme:

  Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek, işçi ve memura farklı davranılarak, yanlı politika izlendiği şikayetinde bulundu. Mektupta, işçi ücretlerine yapılan, yüzde 10 ila yüzde 35 arasında değişen zamların aynısının memura da yapılması istendi.

  BASK tarafından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a gönderilen mektupta, kamu kesiminde çalışan işçi ve memur ücretleri arasındaki makasın memur aleyhine açıldığı yakınmasında bulunularak, farkın 2.1 kata ulaştığının altı çizildi. Memursuz bir devlet iradesi düşünülmediği ve bu anlamda memurların durumlarında iyileştirmeye gidilmesi gerektiği belirtilen mektupta, 2006 yılında yapılan değişiklikle kurumlar vergisi üst sınırının önce yüzde 30’a, sonra yüzde 20’ye indirildiği ve buna karşılık ücretli kesimin gelir vergisi üst sınırının yüzde 35’te bırakıldığı anımsatıldı. Söz konusu düzenlemeyle 2006 yılında Türk Telekom’a 400 milyon YTL kaynak transferi yapıldığı kaydedilen mektupta, kamu kesiminde çalışan işçi ve memur arasında gelir uçurumu yaratıldığı savunuldu.

  İŞÇİYE 120, MEMURA 55 YTL

  Mektupta, 2005 yılı toplu iş sözleşmelerinde işçi ücretlerine seyyanen 120 YTL, aynı yıl memur maaşlarına ise yaklaşık 50 YTL artış yapıldığı anımsatıldı. Bu yıl ise 900 YTL’nin altında ücret alan işçilere 190 YTL artış yapıldığı ifade edilen mektupta, 900 ve 1400 YTL arası ücret alan işçilere 140 YTL, 1400 YTL üzeri ücret alan işçilere yüzde 10 artış yapıldığı hatırlatıldı. Mektupta, aylık maaşı 600-700 YTL arasında olan memura yüzde 4+4 oranında, yaklaşık 55 YTL artış yapıldığı belirtildi. Hükümet tarafından izlenen ücret politikasında işçiye ve memura farklı yaklaşıldığı dile getirilen mektupta, “İşçi ve memur maaşlarında ‘yanlı’ bir politika sergilendiği açıkça görülüyor” ifadesi kullanıldı.

  “SENDİKALARIN HATALARI NEDENİYLE MEMUR MAĞDUR EDİLMESİN”

  Mektupta, kamu görevlileri sendikalarının hatalı stratejileri ve aralarında yaşadıkları ideolojik çekişmeler nedeniyle memur maaşlarının düşük tutulmaması gerektiği kaydedildi. Kamu görevlilerinin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin “olmazsa olmazı” sayıldığı vurgulanan mektupta, Hükümet’e yönelik şu görüşlere yer verildi:

  “Bir hükümetin vatandaşları karşısında adalet ve hakkaniyet prensibiyle hareket etmemesi halinde yönetim anlayışı tartışmalı olacaktır. Bir iktidarın halka verdiği taahhütleri ancak kamu görevlisi yerine getirir, hükümetin tüm icraatlarını yaşama geçirir. Hükümetin başarılı olabilmesi için kamu görevlilerinin sorunları azaltılmalı, motivasyonları yüksek tutulmalıdır.”

  “ADALET” PARTİSİ ADALETLİ DAVRANSIN

  Mektupta, AKP’nin parti isminde “Adalet” kelimesini yazması ve her fırsatta “adaletli yönetimi” tekrarlaması karşısında; kamu görevlilerinin de adaletli bir maaş artışı beklemelerinin en doğal hakları olduğu kaydedildi. Mektupta, söz konusu gelir adaletsizliği için 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olmak üzere ilgili Bakana gerekli talimatların verilmesi çağrısında bulunuldu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı