Gündem Haberleri

  Memmedyarov: Azerbaycan topraklarındaki işgal sona ermeli

  Hürriyet Haber
  02.10.2008 - 20:32 | Son Güncelleme:

  Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, “Güney Kafkasya;da sürekli barış ve istikrar için Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarındaki işgali sona ermeli” dedi.

  Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Memmedyarov, Bakü'de temaslarda bulunan Norveç Dışişleri Bakan Yardımcısı Raymond Johansen ile görüşmesinde, bölgede barış ve güvenliğin sağlanmasında işgal altındaki topraklarını terk etmek zorunda kalan mültecilerin geri dönüşlerinin sağlanması ve bu bölgelerdeki altyapının onarılmasının gerektiğini kaydetti.

  Ermenistan'ın saldırgan siyasetinin tüm bölgede gelişmeyi engellediğini ifade eden Memmedyarov, Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun ancak Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülebileceğini vurguladı.

  Johansen de sorunun Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü içinde çözülmesi ve mültecilerin topraklarına geri dönüşünün sağlanması gerektiğini söyledi.
  Raymond Johansen, ziyaretinin iki ülke arasındaki enformasyon teknolojileri ve eğitim başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesini amaçladığını da kaydetti.

  ABD'NİN BÖLGE SORUNLARINA YAKLAŞIMI

  Çeşitli temaslar için Bakü'de bulunan ABD Dışişleri Bakan yardımcısı John D. Negroponte de düzenlediği basın toplantısında, “ABD, Azerbaycan ve Gürcistan'ın toprak bütünlüğünü destekliyor” dedi.

  Ülkesinin Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun görüşmeler yoluyla çözülmesinden yana olduğunu söyleyen Negroponte, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu üyesi olarak çözüm için büyük çaba harcadıklarını dile getirdi.

  Sorunun çözümünün Azerbaycan'ın güvenliği ile bölgedeki barış ve istikrarın güçlenmesini sağlayacağını söyleyen Negroponte, “ABD, Yukarı Karabağ sorununun barışçı yollarla çözümünü her zamankinden daha çok istiyor. Biz, toprak bütünlüğü temelinde ve diğer uluslararası hukuk ilkelerinin göz önüne alındığı, taraflarca da kabul edilen bir çözümden yanayız” diye konuştu.

  Azerbaycan ile ortak çıkarları bulunduğunu ve çeşitli önemli konularda yakın işbirliği yaptıklarını anlatan Negroponte, 15 Ekimde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Azerbaycan için demokratik reformlara bağlılığını göstermek için önemli bir fırsat olduğunu kaydetti.

  Rusya ile Gürcistan arasındaki gelişmelere de değinen Negroponte, Rusya'nın, Gürcistan'a yaptıklarına hak vermenin mümkün olmadığını söyleyerek, Rusya'nın üstlendiği sorumlulukları yerine getirmesini beklediklerini ifade etti.

  Daha önce ABD Ulusal İstihbarat Kurumu Başkanı olan Negroponte, bu dönemde “istihbarat örgütlerinin amaçları arasında, diğer ülkelerde demokrasinin gelişmesini teşvik etmenin de bulunduğu” açıklamasıyla dikkati çekmiş, bu açıklama ABD'nin başka ülkelerin içişlerine karışmada sınırlarını genişleteceği şeklinde yorumlanmıştı.

  ABD'nin Erivan Büyükelçisi Marie L. Yovanovitch de düzenlediği basın toplantısında, ülkesinin Yukarı Karabağ ile ilgili sorunun çözümünde ilerleme beklediğini söyledi.

  Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanlarının, haziran ayında San Peterburg'da bir araya geldiğini anımsatan Yovanovitch, “başarılı geçen görüşmeden sonra süreç içindeki çalışmaların sürdürüldüğü, bunun da çözüme uygun zemin oluşturduğu” görüşünü dile getirerek, Azerbaycan'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra bu konudaki çalışmaların daha da yoğunlaşmasının beklendiğini kaydetti.

  Çözümde toprak bütünlüğü ilkesinin önemli olduğunu söyleyen Yovanovitch, “Ancak çözüm için güç kullanılmaması, kendi kaderini belirleme gibi ilkeler de var. Her sorun kendine özgüdür ve çözümü de ona göre olmalıdır” dedi.

  Türkiye'nin Kafkasya'da Güvenlik ve İşbirliği Platformu girişimini desteklediklerini belirten Yovanovitch, “Türkiye'nin söz konusu girişimi üzerinde çalışılıyor ve henüz son halini almış değil” diye konuştu.

  Yovanovitch, ülkesinin bu tür başka girişimleri desteklemeye hazır olduğunu da kaydetti. Öte yandan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov'un bu akşam Erivan'a özel bir ziyaret yapacağı, görüşmelerde Yukarı Karabağ konusunun da ele alınmasını beklendiği bildirildi.

  Ermenistan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, bu akşam ve yarın yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin ele alınacağı kaydedildi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı