Gündem Haberleri

  Memlekette kadın olarak yaşamak zor

  Durmuş SEVİNDİK / DHA - Seyit ERÇİÇEK / İSTANBUL - Fevzi KIZILKOYUN / ANKARA, DHA
  07.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'de kadın olarak yaşamak çok zor. Neden mi? Yanıt dehşet verici ve basit: Dün Ankara'da bir polis boşanmak isteyen polis eşini sokak ortasında vurdu. 4 gün önce İstanbul'da boşandığı eşine barışmak için tek taş yüzük alan eski koca bu yüzüğü takmayıp kutusuna koyan eski eşini kabloyla boğdu. Zonguldak'ta ayrıldığı eşinin tehditlerinden bıkan kadın koruma istemeye bile korumayla gitti. Ve bugün İstanbul'da eşi tarafından dördüncü kat balkonundan atılan kadın hastanede çaresiz beklerken yetkililere seslendi; 'İkinci bir Güldünya olmayayım...'

  KADIN CİNAYETLERİNİN SİMGESİ GÜLDÜNYA
  2004 yılında aile meclisi kararıyla öldürülen Güldünya Tören kadın cinayetlerinin simgesi olmuştu. Bitlis'te yasak aşk sonucu, hamile kalan 22 yaşındaki Güldünya, Bitlis'ten İstanbul'a kaçmış ama töreden kurtulamamıştı. İki erkek kardeşi tarafından önce yol ortasında vurulan, ölmediği anlaşılınca kaldırıldığı 25 Şubat 2004'te Bakırköy Devlet Hastanesi'nde kurşun yağmuruna tutulan Güldünya Tören, kaldığı hastanede önlem alınmadığı için ziyaretçi gibi gelen kardeşleri tarafından vurularak öldürülmüştü. Güldünya'nın öldürülmesinden sonra 2011 yılında da İstanbul Sultanbeyli'de Güldünya'nın bebeğinin babası Servet Taş öldürüldü. Eşi ve 4 çocuğu ile İstanbul'a kaçan Servet Taş da töreden kurtulamamıştı. Servet Taş'ın yakınları öldürülmeyi beklediğini söyledi.
  İKİNCİ GÜLDÜNYA OLMAK İSTEMİYOR

  Esenyurt’ta, üç hafta önce kocası Çetin Şen (30) tarafından dördüncü kattaki evinin balkonundan atılan Fatma Şen (28), tedavi gördüğü hastanede yaşadığı işkence dolu günleri anlattı. Hastanede de kocasından telefonla ölüm tehditleri aldığını söyleyen Fatma Şen, yaşadıklarını şöyle anlattı:

  “Eşarbımla beni doğalgaz borusuna astı. Çırpınışlarımı oturarak izledi. Düğüm çözülünce yere düştüm. Kurtulduğumu görünce bıçağıyla balkona kovaladı,
  sonra balkondan attı. Aşağıda da beni döverken komşularım araya girmiş. Hâlâ telefonla arayıp tehdit ediyor. İkinci Güldünya olmak istemiyorum.”

  Fatma Şen, 15 Haziran’da eşi tarafından dördüncü kattaki evinin balkonundan atıldı. Ocak ayında koruma talep ettiğini, mahkemenin eşine 3 ay evden uzaklaştırma cezası verdiğini söyleyen Şen, polisin koruma süresini uzatmadığını iddia etti. Sağ ayak topuğu patlayan, iki ayağı, beli ve omurgası kırılan Fatma Şen’e, 13 saat süren ameliyatla platinler takıldı.

  KORUMA İSTEMEYE KORUMAYLA GİTTİ

  Zonguldak’ta 12 yıllık kocası C.K.’den 3 yıl önce ayrılarak baba evine dönen A.K., boşanma davası açtı. Boşanmak istemeyen C.K. isimli koca, kadını tehdit etmeye başladı. Tehditler üzerine A.K., savcılığa başvurarak koruma talebinde bulundu. Dilekçesi kabul edilen A.K., dilekçesini Valilik onayına götürürken, 155 Polis İmdat hattını arayıp can güvenliği olmadığını söyleyerek koruma istedi. Adliyeye yönlendirilen bir polis ekibi, A.K.’yı valiliğe götürdü.
  Dilekçesini onaylatan A.K., daha sonra diğer işlemler için yine polis eşliğinde karakola götürüldü.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı