GeriGündem Memleketim'le unutulmaz oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  86
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Memleketim'le unutulmaz oldu

Memleketim'le unutulmaz oldu
refid:20389867 ilişkili resim dosyası

"Bir Başkadır Benim Memleketim" gibi pek çok eseri seslendiren Ayten Alpman hayatını kaybetti.

Ünlü sanatçı Ayten Alpman, geçtiğimiz Salı günü akciğer yetmezliği teşhisi ile kaldırıldığı Şişli Özel Osmanoğlu Hastanesi’nde 3 günlük yaşam mücadelesini dün akşam saat 19.20’de kaybetti.

"ANNEMİN ÜZERİNE DEFNEDİN"  

Ünlü sanatçı İlham Gencer ile yaptığı evlilikten 2 çocuğu bulunan Ayten Alpman’ın "Beni Edirnekapı Mezarlığı’nda yatan annemin üzerine defnedin" vasiyetinde bulunduğu belirtildi.

FOTOĞRAFLARLA AYTEN ALPMAN

"BAYRAKLAŞMIŞ BİR TÜRK KADINIYDI"

ALPMAN'IN ARDINDAN: YALNIZ VE DİMDİK YAŞADIN - FOTO ANALİZ

İlk eşi Ayten Alpman’ı son kez önceki gün gördüğünü belirten İlham Gencer, "Ağzında oksijen maskesi vardı ve uyuyordu. Yüzünde maske olduğundan yanaklarından değil alnından öptüm. Gözlerini açtı ama konuşmaya mecali yoktu" dedi. İlham Gencer, "Ne ben ne Ayten magazinsel olmadık. İyi bir Türk milliyetçisiydi. Bayraklaşmış bir Türk kadınıydı. Yeri asla doldurulamaz" dedi.

CENAZE TÖRENİ YARIN

83 yaşında hayata gözlerini kapatan Ayten Alpman’ın cenazesi 22 Nisan Pazar günü toprağa verilecek. Akciğer yetmezliği nedeniyle dün akşam Şişli Osmanoğlu Hastanesi'nde hayatını kaybeden Alpman için yarın ikindi vakti Teşvikiye Camisi'nde cenaze namazı kılınacak. Sanatçının cenazesi, buradaki törenin ardından Ulus Mezarlığı'nda defnedilecek.

ALPMAN'IN SEVENLERİ HASTANEYE KOŞTU / WEB TV

İŞTE O EFSANE ŞARKI / WEB TV

AYTEN ALPMAN KİMDİR?

Ayten Alpman 20 Kasım 1930 İstanbul - Yeşilköy doğumludur. Alpman'ın müzikle tanışması ilk defa Nişantaşı Kız Lisesi'nde öğrenci iken İlham Gencer sayesinde oldu. İlk olarak İngilizce şarkılar söyledi. Daha sonra ailesi onu Erenköy Kız Lisesi'ne gönderdi ve lise eğitimini orada tamamladı. Liseden sonra İlham Gencer'in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu'nda programa başladı. Radyoda ilk söylediği parça "You Are Always In My Heart" oldu.

Sahneye ilk defa Taksim Belediye Gazinosu'nda Tıp Balosu'nda çıktı ve sahnede ilk defa söylediği parça yine "You Are Always In My Heart"tı. Daha sonra Arif Mardin ile tanışan Alpman, onun teşviği ile caz şarkıları söylemeye başladı.

1953 yılında İlham Gencer ile evlenen Ayten Alpman, eşinin Çatı Gece Kulübünü kurmasıyla birlikte Çatı'da sahne almaya başladı.

1959 yılında ilk plağı olan "Sayanora / Passion Flower" taş plak olarak yayınlandı.1963 yılında çalışmak için İsveç'e giden Alpman iki sene boyunca İsmet Sıral'la, bir sene de bir caz orkestrası ile sahne çalışmasına imza attıktan sonra Türkiye'ye döndü.

Fecri Ebcioğlu'nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlayan Alpman'ın ilk çalışması "İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım" 45lik plak olarak yayınlandı.

Ayten Alpman ilk büyük çıkışını Fecri Ebcioğlu ile birlikte plak yaptıkları "Sensiz Olamam" ile gerçekleştirdi.

1972 yılında yaptığı ve sözlerini Fikret Şeneş'in yazdığı "Bir Başkadır Benim Memleketim" 1974 yılında tekrar 45lik plak olarak piyasaya sürüldüğünde büyük satış rakamlarına ulaştı.

Mireille Mathieu'nun Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş'in Türkçe sözleriyle adeta Ayten Alpmanla özdeşleşir ve bir milli marş halini alır.

2 adet LP çalışması yapan Alpman, son profesyonel sahne çalışmasını 1990 yılında Yeniköy Bilsak Kulübü'nde yaptı. Alpman 1995 yılında ses tellerinde oluşan nodüllerden ameliyat oldu. 1999 yılında en sevilen şarkılarından oluşan bir albümü Ada müzik tarafından yayınlandı.

ALPMAN BEYAZ SHOW'DA BÖYLE ANILDI / WEB TV


Yorumları Göster
Yorumları Gizle