Gündem Haberleri

  Meme kanserini tıp artık yeniyor

  Hürriyet Haber
  20.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  14 bin kadın kurtuldu

  Tıp, göğüs kanserini yenmeye başladı. Başta, Tamoxifen ilacı olmak üzere yeni yöntemlerle İngiltere ve ABD'de bu yıl 14 bin kadın sağlığına kavuştu.

  Kanserde bir ilk

  Oxford Üniversitesi'nden Profesör Richard Peto, herhangi bir kanser türüne karşı ilk kez böyle bir zafer elde edildiğini açıkladı. Bu başarıda en büyük rolü, dünyanın dört bir yanında 1 milyon kadının kullandığı Tamoxifen adlı ilaç ile modern kemoterapi ve teşhis yöntemleri oynuyor. Tamoxifen'in yaygın kullanımı sonucu, İngiltere'de göğüs kanserinden ölüm oranı diğer ülkelere kıyasla daha hızlı düşüş gösteriyor. 5 yıl içinde hastalığa yakalanacak her 4 kadından 3'ü ölümden kurtarılabilecek.

  Tamoxifen mucizesi

  ‘‘Hayat kurtaran ilaç’’ olarak nitelenen Tamoxifen, ilk kez 1963'te doğum kontrol hapı olarak piyasaya çıkarılmış, ancak sonra tümörlerdeki östrojeni engellediği saptanarak, kanser tedavisinde kullanılmaya başlanmıştı. Tamoxifen, yaşlı kadınlarda yüzde 80, gençlerde de yüzde 50 oranında olumlu sonuç veriyor. İngiltere'de bu yıl 13 bin, ABD'de ise 40 bin kadın göğüs kanserinden yaşamını yitirecek. Eski tedavi yöntemleri uygulansaydı, bu sayı İngiltere'de 17 bin, ABD'de ise 50 bin olacaktı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı