Gündem Haberleri

  Melih Gökçek'ten hodri meydan

  A.A
  16.10.2008 - 12:47 | Son Güncelleme:

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıklayıncaya kadar belediye başkanlığı adaylığının kesin olmadığını belirtti.

  AK Parti Genel Merkezi'nde, Ar-Ge Başkanlığı tarafından düzenlenen “Deneyim Paylaşım Dersi”nde, partililere yaptığı çalışmalar hakkında sunum yaptı.
  Sunum öncesinde, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın'ı ile dün yaptığı görüşmeyi değerlendiren Gökçek, kendisinin bu görüşme öncesinde, Karayalçın'ın CHP'den aday gösterileceğini belirttiğini kaydetti. Bunun bazı nedenleri olduğunu belirten Gökçek, “CHP, bu seçimlerde oy kaybetmemek zorunda. Aksi takdirde Sayın Baykal'ın yerinde oturma şansı sıfır” dedi.

  Gökçek, CHP'nin yerel seçimlerde başarı elde etmek amacıyla DSP'li Ordu ve Eskişehir belediye başkanlarına teklif götürdüğünü, ancak olumlu yanıt alamadığını öne sürdü.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün DSP'ye katılacağını ileri süren Gökçek, solun CHP'de değil, DSP'de toparlanma eğilimi gösterdiğini savundu.
  Gökçek, geçen genel seçimlerde yüzde 1 oy alan DSP'nin önümüzdeki yerel seçimlerde yeni katılımlarla birlikte oy oranını yüzde 5 ile yüzde 8 arasında çıkarabileceğini, bu nedenle CHP'nin Karayalçın'ı CHP'den aday gösterme gereği duyduğunu öne sürdü.

  Karayalçın'ın ise parti tüzüğü gereği SHP'de 7 yıldan fazla genel başkanlık yapamayacağını savunan Gökçek, Karayalçın'ın bu nedenle başka bir partiye geçmek zorunda olduğu, ileride Baykal'ın yerine geçmeyi düşündüğünü iddia etti.

  SHP'nin geçmişte DEHAP ile iş birliği yapması üzerine Baykal'ın, Karayalçın için “seçim listelerini İmralı'dan alıyor” dediğini iddia eden Gökçek, bunun üzerine Karayalçın'ın da CHP'nin kapatılan HADEP ile iş birliği yaptığını dile getirdiğini kaydetti. Gökçek, “Şimdi bu lafları unuttular. Tezat içindeler. Neresinden tutarsan tut batağın içindeler” diye konuştu.

  Gökçek, Baykal ve Karayalçın'ın, Ankara'da yerel seçimlerden başarıyla çıkacaklarını söylediklerini belirterek, “Partim beni tekrar aday yaparsa ve seçimi Karayalçın kazanırsa siyaseti bırakacağım. Ben kazanırsam sayın Baykal ve Karayalçın siyaseti bırakacaklar mı? Hodri meydan. Bu cesarette bulunacaklarına
  inanmıyorum. Kendilerine güvenleri yok” şeklinde konuştu.

  Gökçek, ayrıca bir gazetecinin “Adaylığınız kesin mi?” şeklindeki sorusu üzerine ise, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan açıklayıncaya kadar adaylığının kesin olmadığını söyledi. Gökçek, “Hiçbir partide kimsenin adaylığı açıklanmamışken benim adaylığım açıklandı demek şık olmaz” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı