Gündem Haberleri

  Melih Gökçek: Batı, Rus-Türk işbirliğine taş koymaya çalışacak

  Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA, (DHA)
  11.12.2014 - 11:24 | Son Güncelleme:

  MOSKOVA’da bulunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Rusya ve Türkiye’nin pek çok konuda ortak çıkarı bulunduğunu, 1 Aralık Ankara buluşmasında da yeni bir tarihi fırsatın elde edildiğini söyledi. Gökçek, Rusya ve Türkiye yakınlaşmasının Batı’yı telaşa düşürdüğünü ifade ederek, "Yüzde 100 taş koymaya çalışacaklar buna kimsenin tereddüttü olmasın" dedi.

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, her yıl düzenlenen Moskova Forumu’na katılmak için geldiğini söyledi. Gökçek, "Değişik ülkelerden belediye başkan, başkan yardımcıları katılıyor. Eski Belediye Başkanı Yuri Luzhkov zamanında münasebetlerimiz çok daha yoğundu. Luzhkov sonrası araya biraz mesafe girdi. Karşılıklı olarak bir birimizi davet ettik, kısmet olursa Sayın Başkan (Sobyanin) ile ilk defa bir araya geleceğiz. Özellikle Rusya ve Türkiye arasında son zamanlardaki sıcak gelişmeler öyle zannediyorum bizim bu görüşmemize de ciddi anlamda katkı sağlayacak ve daha güzel işbirliği yakalama şansını da yakalayabileceğiz diye düşünüyorum" dedi.

  "MÜKEMMEL ŞEKİLDE DEĞERLENDİRİLMELİ"

  Rusya ve Türkiye’nin 1 Aralık Ankara buluşmasında da yeni tarihi fırsatın yakaladığını da ifade eden Gökçek şöyle devam etti: "Bir anda Avrupa’nın Rusya ve Türkiye’ye bakışı değişti. Aslında bu tarihi bir fırsat ve bu tarihi fırsat en mükemmel şekilde değerlendirilmeli. Rusya’nın ve Türkiye’nin pek çok konuda ortak menfaati var. Hani bir söz var ‘kazan, kazan’ dolayısı ile kazan, kazan bu şekilde mükemmel işleyebilecek bir formül Rusya için de Türkiye içinde. Önümüzdeki dönemlerde çok güzel gelişmeler olur. Yalnız batı telaşa düşüyor, Türk-Rus iş birliğine yüzde yüz taş koymaya çalışacak buna kimsenin tereddüttü olmasın, işte burada kararlı ve dik duruş lazım. Ben sayın Putin ve sayın Erdoğan’ın belli konulardaki karakterlerini birbirine benzetiyorum, umarım ki bu iki karakter birlikte çok iyi iş yaparlar."

  "ÇÖZÜMSÜZ BİR ŞEY YOK"

  Moskova ile 23 yıllık kardeş şehir olduklarını da anımsatan Gökçek, Moskova’nın yoğun trafiği konusunda şunları söyledi: "Trafik bütün dünyada sıkıntı, tabi Moskova bize nazaran nüfusu daha büyük, şu anda nüfusu 12 milyon civarında ve biz sadece 5 milyonuz. Nüfus büyüdükçe sıkıntılar artıyor, çözüm için daha fazla çaba sarf etmek gerekiyor. Her şeyin çözümü var çözümsüz bir şey yok."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı