Gündem Haberleri

  Melek Sustu

  Hürriyet Haber
  09.04.2004 - 16:21 | Son Güncelleme:

  Heinrich Böll
  Çeviren:Yadigar Eğit, Kasım Eğit
  Can Yayınları

  "Kalp çarpıntısı dinmek bilmiyordu, ekmeği,alacağı ekmeği düşünüyordu hep,  sanki içindeki bir yara tatlı bir acıyla, fakat hoş bir şekilde hiç durmadan atıyordu, göğsünün tam ortasında atan büyük ve yaralı bir nokta, kalbi. Aklında hep ekmek vardı..."

  Alman edebiyatının Nobel ödüllü yazarı Henirich Böll, "Melek Sustu" adlı kitabında, -öldürmek yaralamak yakmak yıkmak dışında- savaşın insanlara neler yapabileceğini anlatıyor. Kendisi de İkinci Dünya Savaşı'na katılıp 1939da esir düşen ve özgürlüğüne ancak 1945'te kavuşan Böll'ün kahramanları, cephede savaşan askerler değil. O durgun akan bir suyun derinliklerinde neler olup bittiğini alatıyor. Böll'ün kahramanları ordudan kaçmış bir asker, tek gecelik ilişkisinden sahip olduğu altı haftalık bebeğini bir kurşunla yitiren genç bir kadın, savaş vurguncuları, karaborsacılar, yaşayabilmek için, sadece bir dilim ekmek bulabilmek için vicdanının sesini bastırıp hırsızlık yapmayı göze alanlar....Ve tabii tüm bu karmaşa ve yoksulluk içinde ortaya çıkan bir aşk hikayesi...

  "Bu kitabımda savaşı anlatmadım" der Böll "Karaborsa ve kokuşmuşluk cenneti olan savaş sonrası dönemi de. Ben yalnızca o insanların çektiği açlığı, acıları anlatmak istedim. Bir de aşk hikayesini. Savaştan sonra yurduna dönerken, aslında bu dünyada yurt diye bir şeyin olmadığını bilen bir kuşağın suskunluğuna uygun düşen temiz ve güçlü bir aşkın hikayesi bu."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı