Gündem Haberleri

  Mektup arkadaşlığı bitti yaşasın ekran arkadaşlığı

  Nuran ÇAKMAKÇI
  22.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul’daki Özel Sezin İlköğretim Okulu’nun öğrencileri Amerika’daki yaşıtlarıyla haftada bir gün Skype’ta sohbet ediyor. Yaşadıkları şehirleri anlatan öğrenciler önce ekrandan tanıştı. Şimdi elektronik postayla haberleşiyorlar. Yakında da yüz yüze görüşecekler.

  Teknoloji mektup arkadaşlığını da değiştirdi. Artık haftalarca mektup beklemek, mektupların postada kaybolması, adres değiştiği zaman iletişimin kopması gibi sorunlar yok. Görüntülü ve sesli iletişimi sağlayan Skype sayesinde mektup arkadaşınız online olarak karşınızda.
  Bu yüzden Özel Sezin İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileri 15 günde bir perşembeleri iple çekiyor. Çünkü, o günlerde çok uzaklardan arkadaşlarıyla ekrandan sohbet ediyorlar. Skype aracılığıyla birbirleriyle konuşma imkanı bulan öğrenciler, elektronik postayla da haberleşiyor. Columbia Üniversitesi bünyesindeki The School İlköğretim Okulu 6. sınıf öğrencileriyle Türk öğrencilerin buluşmasının nedeni ortak bir kültür projesi.
  12 yaşındaki öğrenciler hem iki kültür arasındaki benzerlik ve farklılıkları hem de dünya vatandaşı olmanın anlamını öğreniyor. Bütün bunlar, İngilizce’yi yazılı ve sözlü kullanmalarına da olanak sağlıyor. Genellikle yaşadıkları şehir, okul içindeki ve dışındaki hayatları, ilgi alanları, spor, yemekler üzerine konuşuyorlar.

  KARŞILIKLI ZİYARET

  Ancak küçük bir sorun var: İki ülke arasındaki saat farkı. Amerikalı öğrenciler sabah erken okullarına gittiklerinde Türkiye’de okul saati çoktan bitmiş oluyor. Bu yüzden öğrenciler etüde kalıyor ve akşam ayrı bir servisle evlerine yollanıyor. Projenin bir sonraki aşamasıysa öğrencilerin yüzyüze tanışması. Şu anda öğretmen kontrolü altında sürdürülen elektronik mektuplaşma önümüzdeki günlerde karşılıklı ziyaretlerle devam edecek.

  KARŞILIKLI MİSAFİRLİK

  CAN BORA TANZER
  Onlar yeni uyanıyor
  Günlük yaşantımızı ve yaşadığımız şehrin farklı yönlerini canlı video konferansıyla paylaşmak beni çok mutlu ediyor. Biz okuldan çıkmak üzereyken sabah yeni uyanmış olan arkadaşlarımızla sohbet etmek çok güzel.

  ALP GÜRPINAR
  Konuşulanları anlamayacağım sandım
  Canlı video konferansıyla sohbet etmeye başlamadan önce açıkçası çok endişelendim. Ne dediklerini anlamayacağımı düşünmüştüm. Ama tam tersine çok güzel anlaştık. Şimdi yeni görüşme gününü iple çekiyorum.

  BELİZ KOÇYİĞİT
  Aynı müziği dinliyormuşuz
  Amerikalı arkadaşlarımla İngilizce dersinde karşılıklı konuşma fırsatını bulduğumda aynı müziği dinlediğimizi duyup çok sevindim. Başka nelerimiz ortak, çok merak ediyorum. Bundan sonraki görüşmelerde hepsini öğreneceğim.

  ELVAN TAŞTEMEL CAMUŞCUOĞLU (ÖZEL SEZİN İLKÖĞRETİM OKULU YABANCI DİLLER BÖLÜM BAŞKANI)
  Ders gibi algılamıyorlar

  Yabancı dili ders dışında kullanmalarını sağlamak amacıyla bu projeye başladık. Kendilerini daha rahat ifade edebilmeleri için bir ders gibi algılamamalarını istedik. Kendi yaşıtlarıyla iletişim kurmaları, mesafeler çok uzak olsa da birbirlerinin kültürlerini paylaşıyor olabilmeleri onları çok mutlu ediyor. Bu hazırlık sırasındaki kazanımlarını hayatları boyunca hatırlayacaklar. Önümüzdeki aylarda birbirlerini yaşadıkları şehirlerde misafir etmelerini de hedefliyoruz.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı