Gündem Haberleri

  Meksika'da şoför cinayetlerini 'Otobüs Avcısı Diana' mı işliyor

  Hürriyet Planet
  03.09.2013 - 10:00 | Son Güncelleme:

  Meksika Savcılığı Ciudad Juarez şehrinde geçtiğimiz hafta iki otobüs şoförünü öldüren kişinin, kadın yolcuların cinsel istismarının intikamını almaya çalışan bir kadın olduğu yönündeki iddialar üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı.

  Cinsel istismar olaylarının sık sık yaşandığı Ciudad Juarez’i alt üst eden cinayetlerin ilki geçtiğimiz hafta Çarşamba günü yaşandı. Sarı saçlı (ya da peruklu) bir kadın şehir içi otobüslerden birine binerek silahını çıkarıp şoförün kafasına ateş ettikten sonra araçtan indi.

  Ertesi gün yine muhtemelen aynı kadın aynı hat üzerindeki bir başka otobüs şoförünü yine aynı şekilde öldürdü.

  GAZETELERE MEKTUPLAR GÖNDERDİ
  Cinayetlerin ardından hafta sonu kendisini “Otobüs Avcısı Diana” diye tanıtan bir kişi gazetelere e-postalar gönderip sosyal medyaya mesajlar bırakarak cinayeti kendisinin işlediğini öne sürdü.

  Gece yolculuklarında tacize uğrayan kadınların intikamını almak için şoförleri öldürdüğünü itiraf eden kadın, e-postalardan birinde, “Ben ve birçok başka kadın acı çektik ama sessiz kalamayız” diye yazdı.

  E-postada, Teksas sınırındaki fabrikalar kast edilerek, “Bizler, ‘maquila’lara giden yol üzerinde gece vardiyasında çalışan şoförlerin cinsel şiddetinin kurbanlarıyız. Ben birçok kadının intikam aracıyım” denildi.

  Yerel gazete Diario de Juarez’e konuşan bir görgü tanığı, katilin şoföre ateş etmeden önce, “Kendinizi gerçekten kötü zannediyorsunuz, değil mi?” dediğini aktardı.

  'SORUŞTURMAYA DEĞER'
  Yetkililer e-postaların ve Facebook’ta 31 Ağustos’ta “Otobüs Avcısı Diana” ismiyle açılan hesabın gerçek olup olmadığını doğrulamadı.

  Ancak Chihuahua Eyalet Savcılığı Sözcüsü Arturo Sandoval yaptığı açıklamada, olaylar kapsamında herhangi bir soygun yaşanmadığına dikkat çekerek, intikam iddialarının soruşturulmaya değer olduğunu söyledi.

  Hükümet otobüslere sivil giyimli polisler yerleştirileceğini ve yeni cinayetleri önlemek için aramalar yapılacağını açıkladı. Şehir genelinde de bir av başlatıldığı belirtildi.

  Emniyet Sözcüsü Adrian Sanchez, “Polisin elinde şüphelinin eşkali var. Bu eşkal doğrultusunda bir kadın aranıyor” dedi.

  100'DEN FAZLA KADIN CİNAYETİ
  Ciudad Juarez’de 1990’larda ve 2000’lerin başında 100’den fazla kadın tuhaf bir şekilde otobüse bindikten sonra kaybolmuştu. Kadınların cesetleri haftalar hatta aylar sonra tecavüze uğramış ve boğulmuş halde ıssız yerlerde bulunmuştu.

  Olaylarla ilgili olarak çok sayıda otobüs şoförü gözaltına alınmış ancak ya kanıtlar zayıf bulunmuş ya da itirafların baskı altında alındığı ortaya çıkmıştı.

  Bir otobüs şoförünün davası temyizden dönmüş, bir başkası ise mahkeme hükmünü veremeden hapisteyken ölmüştü.

  Meksikada şoför cinayetlerini Otobüs Avcısı Diana mı işliyor

  Kaybolan kadınların anneleri zaman zaman faillerin bulunması çağrısıyla gösteriler düzenliyor.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı