Gündem Haberleri

  Meksika Körfezi'nde yasak kalkmasına rağmen sondaj başlamadı

  WSJ
  03.01.2011 - 10:38 | Son Güncelleme:

  Obama yönetiminin Meksika Körfezi’ndeki doğalgaz ve petrol yataklarında sondaj yapılmasını engelleyen yasağı kaldırmasının üzerinden iki ay geçmiş olmasına rağmen, petrol şirketleri yeni kuyular açmak için bekliyor.

  Küresel ekonominin nabzı EKONET'te atıyor             

   

  Şirketlerin onay verilmesini beklediğini belirten uzmanlar, gerekli onayın 2011’in ikinci yarısında, hatta 2012’de ancak çıkabileceğini belirtiyor.

   

  ABD yönetim yaptığı açıklamalarda, Nisan ayında Meksika Körfezi’nde başlayan ABD tarihinin en büyük petrol sızıntısı faciasından sonra, benzer olayların yaşanmaması için önlemleri artırmaya çalıştığını belirtiyor. Çevre grupları da Obama yönetiminin bu kararını destekliyor.

   

  Öte yandan, bölgede yatırımları bulunan Chevron ve Royal Dutch Shell gibi petrol devleri, yaşanan ertelemeden dolayı hem büyük yatırım yaptıkları hem de her gün yüz binlerce dolar ödeme yaptıkları kuyuları kullanamamaktan şikâyetçi. Dahası, ATP Oil&Gas gibi daha küçük şirketler ise ertelemeden daha büyük darbe alıyor.

   

  Sondaj çalışmalarının ertelenmesi, petrol sanayi dışında balıkçılık ve turizmi de etkiliyor. Bu alanlar yaşanan kirlilik nedeniyle ağır darbe almışken, mevcut moratoryumun uzaması halinde sekiz ile 12 bin kişinin geçici olarak işsiz kalabileceği belirtiliyor.

   

  Enerji Bakanlığı, petrol aramasındaki yavaşlamanın 2011 yılında üretimde yüzde 13 azalmaya neden olacağını tahmin ediyor. Bu da günlük petrol üretiminin 220 bin varil azalması anlamına geliyor.

   

  EkoNet'i Facebook'ta takip etmek için:                

  http://www.facebook.com/#!/HurriyetEkonet                                                                

                                  

  EkoNet'i Twitter'da takip etmek için:                  

  http://twitter.com/HurriyetEkonet  

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı