Gündem Haberleri

  Mehmetçik ’Aile İçi Şiddete Son’ kampanyasına katılıyor

  Nuray BABACAN / ANKARA
  04.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Devlet Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın aylardan beri üzerinde çalıştığı ’şiddete ve töreye karşı mücadele’ çalışması tamamlandı. Töre, şiddet ve kızların okula gönderilmesiyle ilgili olarak hazırlanan dört afiş, 30 Ağustos’tan sonra tüm kışlalara asılacak. Askerlere bu konuda özel eğitimler verilecek.

  AİLE ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun, Hürriyet’e verdiği bilgiye göre, hazırlanan afişler, özellikle taşradan gelen er ve erbaşların önyargılarını yıkmayı amaçlıyor. Çubukçu, medyanın bu konuda çok desteğini gördüklerini belirterek, "Töre ve namus cinayetindeki algılar değişmeye başladı. Ama daha çok yolumuz var" dedi. Çubukçu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök’ün de bu çalışma sırasında kendilerini desteklediğini söyledi.
  Askerlere verilecek eğitim programı, bakanlığın hazırladığı dört CD’lik bir paketten oluşuyor. Kampanya sloganları ve afişler ise bakanlık ve Genelkurmay Başkanlığı’nın ortak çalışmasıyla hazırlandı. Eğitim programı, kız çocuklarının eğitimi, kadınların istihdama ve karar mekanizmalarına katılmaları, şiddet ve ’töre cinayetleri’ne verilen cezalar, toplumsal cinsiyet eşitliği gibi konuları kapsıyor. Ayrıca askeri garnizonlarda gösterilecek kadına karşı şiddet ve töre cinayetleri gibi konuları kapsayan kısa süreli filmler de hazırlandı./images/100/0x0/55ea60a6f018fbb8f87c0369

  30 Ağustos’tan itibaren tüm kışlalarda başlayacak kampanya çerçevesinde, hepsinde hüzünlü bakan kız çocuklarının ve şiddet uygulanmış kadın fotoğraflarının olduğu dört afiş hazırlandı. Afişlerde, "Töre cinayeti suçtur. Cinayet töre olamaz," "Yaşama hakkına saygı duy," "Kadına yönelik şiddet erkeğin acizliğidir. Aciz olma," "Kızları da okutmalı, onların yeri okul," "Eğitimli kadın, sağlıklı nesiller yetiştirir, ülke ekonomisine katkı sağlar" sloganları kullanıldı. Afişlerde ayrıca, bu konuda yapılan yasal düzenlemelere atıf yapılarak, cezalar anımsatıldı.

  Çubukçu, "Sadece Genelkurmay Başkanlığı değil, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü ile de bu konuda çalışmalar başlattık. Bu kurumlar aracılığıyla büyük kitlelere ulaşma imkánımız var" dedi. Çubukçu şöyle devam etti: "Geçmişe kıyasla, meselenin tanımlanması açısından önemli farklılık var. İlk kez bir Başbakan töre cinayeti konusunda genelge yayınladı. Ama toplumsal dinamikler bugünden yarına değişmiyor."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı