Gündem Haberleri

  Mehmet Akif Ersoy anılıyor

  A.A
  25.12.2009 - 16:54 | Son Güncelleme:

  İstiklal Marşı şairi Mehmet Akif Ersoy, ölümünün 73. yılında, Kocaeli Büyükşehir Belediyesince düzenlenen törenle anıldı.

  Süleyman Demirel Kültür Merkezi'ndeki anma programında saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

  Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, binlerce şairin yetişmesi için Ersoy'un model olduğunu belirterek, Akif'in doğruluk, ahlak ve inanç abidesi olarak görüldüğünü ifade etti.

  Vatanperver ve kahraman olarak görülen Ersoy'un en iyi tanınabileceği kaynağın, şairin kendi yazdığı “Safahat” olduğunu, bu kitabı tüm öğrencilere özellikle tavsiye ettiğini kaydeden Karaosmanoğlu, “Kurtuluşumuzun, İstiklal Savaşı'mızın , Cumhuriyetimizin en büyük kurucularından birisi olan Akif'i rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammet Nur Doğan da, Ersoy'un genellikle yalnızca “İstiklal Marşı şairi” olarak tanındığına dikkati çekerek, İstiklal Marşı'nı, “Akif'in bir gecede, beynini kanatırcasına, yüreğini parçalarcasına ortaya koyduğu büyük bir destan” olarak tanımladı.

  Doğan, şöyle konuştu:
  “Mehmet Akif Ersoy, milletin birliğine, vatanın bölünmezliğine, imanımızın kudretine canı yürekten bağlı, taze dilli bir bülbülüydü. Ersoy'un İstiklal Marşı şairi olmaktan çok daha önemli bir yanı vardır. Mehmet Akif Ersoy aslında bizim bir çığlığımızdır. Milletimizin varoluş mücadelesi içinde milli vicdanımız olmuştur. Şairler, milletlerin vicdanıdır. O şairler ve eserleri bizi paramparça olmaktan kurtarır, bizi birlik ve beraberliğin güzelliğine taşırlar.”

  Ersoy'un Arnavut kökenli olduğuna değinen Doğan, şairin Türk milletinin birlik ve beraberliği için bir şiirinde ırkçılık ve bölücülüğün nasıl felaketler getireceğini açık bir dille yansıttığını kaydetti.

  Konuşmaların ardından şair Yusuf Öcalan, Ersoy'un şiirlerini okudu.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı