Gündem Haberleri

  Mehmet Ağar: Kuş giribi tedbirleri yetersiz

  Kerem PULGAT- İsmail AKKAYA/KONYA, (DHA)
  15.01.2006 - 14:17 | Son Güncelleme:

  DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, ölüme neden olan kuş gribiyle ilgili tedbirleri yetersiz bulduğunu söyleyerek, “Öncelikle halk sağlığı, ardından da sektörlerin geleceği dengeli şekilde düşünülüp gözetilmelidir. Kuş gribi her bölgede görülmeye başlandı. Bu konuda gerekirse her tedbir alınmalı ve milyonlarca kanatlı itlaf edilmeli. Avrupa da bunu daha önce yaptı” dedi.

  DYP Genel Başkan Yardımcısı Mümtaz Yavuz'un önceki gün Konya'daki evinde yaşamını yitiren babası 82 yaşındaki Hacı Zeynel Yavuz'un ailesine taziye ziyaretinde bulunan DYP Lideri Mehmet Ağar, ziyaretin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Ağar, 3 kişinin ölümüne neden olan kuş gribiyle ilgili tedbirlerin yetersiz olduğunu savundu.

  Hastalığın ilk ortaya çıktığı Manyas başta olmak üzere ülkenin her tarafında çok ciddi tedbir alınması gerektiğini söyleyen Ağar, “Hastalık daha ciddi takip edilmeli, tedbirler tam anlamıyla oturtulmalı. Kısacası iş çok ciddi tutulmalı. Burada öncelikle halk sağlığı ardından da sektörlerin geleceği dengeli şekilde düşünülüp gözetilmelidir. Kuş gribi her bölgede görülmeye başlandı. Bu konuda gerekirse her tedbir alınmalı ve milyonlarca kanatlı itlaf edilmeli. Avrupa da bunu daha önce yaptı” dedi.

  Kuş gribinin görüldüğü Doğu illerindeki insanların içinde bulunduğu durumun mizah konusu yapılmasını da sert bir dille eleştiren DYP Lideri Ağar, “Bir tavuğunu, bir hindisini eşinden ve çocuğundan daha değerli görenler kimseyi güldürmesin, oturup ağlatsın. Türkiye'yi yönetenler halkını bu hale düşürmüşse bundan mizah çıkaran sorumlular oturup hüngür hüngür ağlasınlar. Bunlar Türkiye'nin acı gerçeği” dedi.

  HUKUK REFORMU GEREKLİ

  Bir soru üzerine gazeteci Abdi İpekçi'nin katili Mehmet Ali Ağca'nın tahliye edilmesini de değerlendiren Ağar, “Tahliye kararı, Türkiye'nin hukuk reformuna ne kadar ihtiyacı olduğu gerçeğini bir kez daha gösterdi” dedi. Hükümetin 3 yıllık iktidarı süresince bir adalet ve hukuk reformu gerçekleştiremediğini söyleyen Ağar, “Önümüzdeki meclisin yapması gereken ilk iş çok kapsamlı bir adalet ve hukuk reformudur. Ağca konusu bu gerçeği tüm çıplaklığıyla bir kez daha gün yüzüne çıkardı. Konu bu tartışmalara ortam hazırlanmayacak şekilde çözülmeliydi. Şu da ortaya çıkardı ki bu hükümet reformları kendi iç dinamikleriyle yapamayacak. Bu reformları yapmak için Avrupa Birliği'nin itelemesine ihtiyaç var. Ağca konusu şu anda Yargıtay incelemesinde. Söyleyeceklerimizi bu incelemenin tamamlanmasının ardından söyleyeceğiz” dedi.

  Ağar, Ağca'nın tahliyesi konusuna eleştirel yaklaşan medyanın tutumunun da yadırganmaması gerektiğini söyleyerek, “Medya her konuda kendi düşündüğünü dile getirmekte haklıdır. Ağca sonuç olarak bir suçludur. Medyanın da tahliye kararını eleştirmesi haksız olarak değerlendirilemez. Bu tavrın haksız bir yanı yok” diye konuştu.

  2006, SEÇİM YILI

  Gazetecilerin, erken seçim olup olmayacağına ilişkin sorularını da yanıtlayan DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, şunları söyledi:

  “Şunu bilin ki 2006 seçim yılı olacak. Bu parlamento bunu görmez ise millet parlamentonun kapısına sandığı getirip bırakacaktır. Türkiye'de seçim tarihini hiçbir zaman başbakanlar tayin edemedi. Bunun kararını her zaman halk verir” dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı