Gündem Haberleri

  Meğer idam tartışmasını o başlatmış

  Hürriyet Haber
  08.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Merhum Özal, cumhurbaşkanı. Demirel DYP Lideri, İnönü SHP Lideri, Başbakan ise Yıldırım Akbulut... Çankaya Köşkü'nde liderler zirvesi, konu Güneydoğu sorunu. Gergin geçen zirvede Özal bekleyen idam cezalarından yakınıyor, İnönü idamın kalkmasını istiyor, Demirel infaza karşı çıkıyor.

  ÜNLÜ gazeteci Cüneyt Arcayürek, ‘Bir giden-Bir gelen-Bir Bekleyen’ adlı yeni kitabında Turgut Özal'ın cumhurbaşkanlığı sırasında 2 Nisan 1990'da yapılan Güneydoğu'daki olaylarla ilgili liderler zirvesinin tutanaklarını da günışığına çıkardı.

  Arcayürek'in kitabında yeralan tutanaklara göre, Özal, zirvede sözlerine, ‘‘Konu Güneydoğu Anadolu'dur. Burada Kürt denilen bizim vatandaşlarımız yaşıyor. Geçmişte de burada isyanlar vardır. 13 tanedir. Sebepleri değişiktir’’ diyerek başladı. PKK'nın gerçekleştirdiği terör eylemleriyle ilgili bilgi veren Özal, alınması düşünülen önlemleri sıralarken sözü TBMM'de bekleyen idam cezalarına getirdi:

  ‘‘..Meclis'te bekleyen idam kararları var. Bunları bir açıklığa kavuşturmak lazım. Meclis karar verici durumdan çıkmalı, affeder durumda olmalı. Bu hareketleri destekleyen, açık açık propaganda yapan milletvekilleri var. Dokunulmazlık konusunda bir hareket lazım.’’

  SHP Genel Başkanı Erdal İnönü, Özal'ı yanıtlarken, idam cezasının kaldırılması gerektiğini savundu:

  ‘‘İdam cezasının caydırıcılığı uzmanlarca kabul edilmiyor. Meclis'e istediğini affet, istediğini affetme gibi bir durum getirilmemelidir. Bugün yapılacak infazlar, derde deva olmaz.’’

  O sırada DYP Genel Başkanı olan Süleyman Demirel de Özal'ın sözlerini, ‘‘TBMM'de bekleyen idamların infaz edilmesi’’ biçiminde yorumlayarak, karşı çıktı:

  ‘‘Bu zamana kadar infaz edilmemiş idam cezalarının bugün infazına kalkışılması ise yine tedbir değildir. İdam cezasının caydırıcılığı olmayabilir, yalnız kahve tarayıp 10 kişiyi öldürmüş insana hiçbir şey yapamadığınız takdirde acaba o 10 kişinin hakkı ne olacaktır? Bu toplumu nasıl ayakta tutacaksınız? Meclis önünde 267 adet (sanıyorum) idam cezası vardır ve 10 senedir de beklemektedir. Bugün bunları tasdik ederek, Güneydoğu'da olan olayları çözmeye yardımcı olacağı kanaatinde değilim.’’

  Arcayürek'in kitabında yayınladığı tutanaklar, dönemin Başbakanı Yıldırım Akbulut'un da katıldığı zirvenin gergin havada geçtiğini ve liderlerin Özal ile yeniden biraraya gelmek konusunda bile anlaşamadıklarını ortaya koyuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı