GeriGündem Medyayı suçladı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Medyayı suçladı

Medyayı suçladı
refid:13612907 ilişkili resim dosyası

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, "kutuplaşmaya neden olan bir kişi olmak istemediğini, medyanın kendisini kutuplaşma yaratan, dışardan bir kişi olarak gösterdiğini" söyledi.

Pamuk, İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayımlanan "Hardtalk" programına  katılarak, sunucu Stephen Sackur'un İngilizce'ye de çevrilen son romanı  "Masumiyet Müzesi" ve Türkiye ile ilgili sorularını yanıtladı.

Sackur'un, "Pamuk'un Türkiye'de kutuplaşmaya neden olan bir kişi olup  olmadığını" sorması üzerine Pamuk, şöyle konuştu: "Kutuplaşmaya neden olan bir kişi olmak istemiyorum. Benim durumum daha  çok, milliyetçi sağ kanadın AB müzakere sürecini engellemek için aleyhimde  yaptığı bir kampanyadır. Yoksa ben roman yazan, mütevazi bir yazarım. Medya beni  kutuplaşma yaratan, dışardan bir kişi olarak gösterdi. Ancak benim de bir  haysiyetim var ve görüşlerimi savundum, ki bu bazen sorunlara yol açtı."

"Laik kesimle ya da milliyetçilerle bir problemi olmadığını" daha çok  "sıkı idare yanlısı", "otoriter" kesimlerle problemler yaşadığını ifade eden  Pamuk, Sackur'un "Ülkenizde kendinizi güvende hissediyor musunuz" sorusu üzerine,  "Türk hükümeti beni koruması için yanıma korumalar verdi, benim güvende  olmadığımı düşünüyorlar ve böyle düşünmekte de haklılar" dedi.

Türkiye'deki baskılardan dolayı mı siyasi değil aşk romanı yazmayı tercih  ettiğinin sorulması üzerine de Pamuk, bunun doğru olmadığını, Masumiyet Müzesi  romanını 11 yıl önce hazırlamaya başladığını, hatta Masumiyet Müzesi için gerekli  olan binayı 11 yıl önce satın aldığını anlattı.

Türkiye'nin AB üyeliğine ilişkin soruları da yanıtlayan Pamuk,  "İstanbul'un zaten bir Avrupa şehri olduğunu" söyledi. Türkiye ile AB arasındaki  ilişkilerin "kötü" olduğunu da kaydeden Pamuk, hem AB hem de Türkiye tarafında  sıkıntılar olduğunu ifade etti.

Sackur'un Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilişkili "Avrupa'da bir İslam korkusu  var mı" sorusuna "Evet var. Batı ve Avrupa, Müslümanlıkla terör arasındaki farkı  belirginleştirmeli" yanıtını veren Pamuk, Türkiye'nin AB'ye uygun olup olmadığına  ilişkin bir soru üzerine ise şu yanıtı verdi:

"Uygun olacağına inanıyorum. Bu hem Türk hem de Avrupa halkları için iyi  olacaktır. Çünkü hep birlikte, barış içinde yaşamayı öğreniriz."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle