Gündem Haberleri

  Medya çalışanı ilkelerinden taviz vermemeli

  Mustafa KINALI/İSTANBUL
  10.10.2003 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, dün açılışını yaptığı 40'ıncı Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Kurulu'nda, medyaya ‘‘Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yayıncılık ilkelerinden ödün vermeyin’’ mesajı verdi.

  TRT'nin ev sahipliğinde Polat Rönesans Oteli'nde düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, globalleşen dünyada kamu yayıncılığının gitgide daha büyük önem kazandığını söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

  EDİTORYAL BAĞIMSIZLIK

  Kamu yayıncılığı, demokrasinin, insan haklarının korunması ve toplumsal ilerlemenin, sivil toplum oluşumunun sağlanması konusundaki hizmetlerini asla inkar edemeyeceğimiz bir sektördür. Ne var ki, yayın kuruluşlarının, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi için yayıncılık ilkelerinden hiçbir şekilde ödün vermeksizin çalışmaları gerekir. Bunu gerçekleştirebilmekse, yayın kuruluşlarının mali ve idari özerkliğe, şeffaf sermaye yapısına, haber kadrolarında çalışanların ise editoryal bağımsızlığa sahip olmalarıyla mümkündür.

  GAZETECİYE GÜVENCE ŞART

  Yayın kuruluşlarında çalışan personelin iş haklarının güvence altında olması, gelecek endişelerinin bulunmaması sağlıklı bir yayıncılığın vazgeçilmez gereklerinden biridir. Bütün bu saydığım koşulların en olmazsa olmaz ön şartı, basın-yayın çalışanlarının meslek ilkeleri konusunda pürüzsüz, sarsılmaz bir inanca ve ilkelerinden asla taviz vermeyecek bilinçli bir dirence sahip olmalarıdır.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı