Gündem Haberleri

  Medvedev'e açık mektup

  Times
  31.01.2011 - 13:43 | Son Güncelleme:

  Hakkında açılan ve Batı ülkelerinin adaletsiz olduğu yönünde büyük tepki toplayan yolsuzluk davasında hapse atılan eski Rus petrol milyarderi Mikail Hodorkovski, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev'e uyarıda bulundu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor   

   

  Hapis cezasının ikinci kez uzatıldığı davanın bir ay sonrasında Medvedev’e açık mektup gönderen Hodorkovski, kamu ve yetkililere karşı güveni tamamen yıkan yolsuzluğun önüne geçilmesi gerektiğini belirtti.

   

  Hodorkovski, “Yasalara müdahale etmeyi ya da benim kurtarılmamdan bahsetmiyoruz… Yasal sistemin tamamen çöktüğünü ve bu durumun Rusya’da herkes için tehdit edici sonuçları olacağını gözlemliyoruz” dedi.

   

  Times tarafından elde edilen mektup, Davos Dünya Ekonomik Forumunda, dünya liderlerine Rus ekonomisini desteklemelerini isteyen Medvedev için bir utanç kaynağı oldu.

   

  Yukos petrol şirketinin eski başkanı, Kremlin’de sadece Başbakan Vladimir Putin’in talimatlarını dinleyen KGB birimi siloviki’nin gücünün kırılması gerektiğini, böylece politik ayaklanmanın önüne geçilebileceğini ifade etti.

   

  Putin’in kendisini yasalardan üstün gördüğünü belirten Hodorkovski,“sıradan Ruslar ile yetkililer arasındaki mesafeyi açmanın, ülkede sivil hakları korumak adına sokaklara dökülmekten başka bir yöntem bırakmayacağını” belirtti.

   

  “İnsanların devlet kurumlarına olan güveni kalmadan, yönetimde metot olarak kabul edilen kaba gücün sınırsız olmadığını” vurgulayan Hodorkovski, “Saygın insanlar ülkelerinden utanır hale geldiği zaman… bu toplumda önemli bir ahlaki çatışma ve tehlikeli şekilde büyüyen bir yaraya işaret etmektedir” dedi.

   

  Aralık ayında, 20 ay süren dava sürecinin ardından 2017’ye kadar hapis cezası uzatılan Hodorkovski, Putin’in davaya müdahalesini “skandal” olarak tanımlamıştı. Eski milyarder işadamı, 2003 yılında Putin’e muhalif kalması sonucunda vergi kaçakçılığı yapmakla suçlanmış ve hapse atılmıştı.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı