Gündem Haberleri

  Medvedev Şahin'i ziyaret etti

  A.A
  12.05.2010 - 18:17 | Son Güncelleme:

  Resmi ziyarette bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i ziyaret etti.

  Mehmet Ali Şahin, TBMM'ye gelişinde Medvedev ve beraberindekileri Divan Salonu'nun kapısında karşıladı.

  Meclis'in bu yıl 90. kuruluş yıl dönümünün kutladığını anımsatan Şahin, “Aynı zamanda Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin başlangıcının 90. yılının kutlandığı gibi” dedi.

  Medvedev'in ziyaretinin Türkiye ve Rusya Federasyonu ilişkileri açısından dönüm noktası olarak gördüğünü ifade eden Şahin, “Ziyaretinizle iki ülke arasındaki ilişkilerin seviyesi daha da yükselmekte, çeşitliliği artmakta ve işbirliği imkanları güçlenmektedir” diye konuştu. İki ülkenin en bariz özelliğinin “istikrar” olduğunu vurgulayan Şahin, Türkiye ve Rusya Federasyonu'nun bölgedeki barışa en büyük katkıyı veren iki ülke olduğunu kaydetti.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya'ya geçen yıl yaptığı ziyaretin ilişkilerin farklı bir boyuta taşınmasına yardımcı olduğunu anlatan Şahin, şöyle konuştu:
  “İlişkileri geliştirmede ne kadar samimi, ne kadar atak olursak olalım ilişkileri hukuki zemine taşımak lazım. Ziyaretiniz sırasında 17 anlaşma imzalandığını biliyorum. Bunlar iki ülke arasındaki ilişkilerin hukuki zeminini oluşturacaktır. Hukuk tahsili yaptığınızı ve bu alanda kıymetli eserler verdiğinizi biliyoruz. Devlet başkanlığınızın yanında hukukçu kişiliğiniz de ilişkilerimize yansıyor. Ben de hukukçuyum, meslektaş oluyoruz. Bu imzalanan anlaşmalar TBMM ve Duma'nın önüne gelecek. Biz anlaşmaların hükümet tarafından Meclis'e gönderilmesini bekliyoruz.”

  İki ülkenin parlamentolarında dostluk grupları ile karşılıklı imzalanmış işbirliği anlaşmalar, protokoller bulunduğunu anımsatan Şahin, ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinde parlamentolar arasındaki ilişkilerin rolünün büyük olduğunu dile getirdi.

  AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu'nun, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı seçilmesinde Rusya Federasyonu milletvekillerinin verdiği destekten ötürü teşekkür eden Şahin, Medvedev'e de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkılarından dolayı şükranlarını sundu.

  Medvedev, Şahin'in, “Yoğun ve tempolu bir gün geçirdiğinizi biliyorum ama yorgunluk sizde hiç hissedilmiyor. Sanırım bu sporcu kişiliğinizle alakalı” sözlerine gülümsemeyle karşılık verdi. Medvedev, Meclis başkanlarının işlerinin yorucu ve zor olduğunu belirterek, “Size yeni işler icat ettik, bugün imzaladığımız anlaşmalarla ama hayırlı ve uğurlu işler bunlar” dedi.

  Parlamentolar arası ilişkilerin devletler arası ilişkilerin çok önemli bir boyutu olduğuna işaret eden Medvedev, dostluk gruplarının bu anlamda çok önemli bir işlevi yerine getirdiğini söyledi. Medvedev, “İnanıyorum ki parlamento boyutu olmaksızın devletler arası ilişkiler çok zayıf kalır” diye konuştu.

  Görüşmede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile konuk heyette yer alan bazı bakanlar da bulundu.

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı