Gündem Haberleri

  Medeniyetler Ramazan’da buluşuyor

  Hürriyet Haber
  07.10.2005 - 02:16 | Son Güncelleme:

  3 Ekim sonrası ‘medeniyetler buluşması’nın ilk sonuçları alınmaya başlandı. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Başbakan Tayyip Erdoğan ile buluşmak üzere 12 Ekim Çarşamba günü İstanbul’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirecek.

  Schröder, günü birlik bu ziyaretinde Erdoğan ile iftar yemeği yiyecek. Böylece, Hıristiyan bir ülkenin Başbakanı ilk kez bir Türk Başbakanı ile iftar sofrasında bir araya gelmiş olacak.

  TELEFON RANDEVUSU

  Türkiye’nin AB üyeliğini güçlü bir biçimde destekleyen Schröder’in, Erdoğan ile İstanbul randevusu, 3 Ekim pazarlıkları sırasında yaptıkları telefon görüşmesi sırasında kararlaştırıldı. Schröder, gelecek çarşamba günü yapacağı günü birlik ziyareti sırasında önce, Erdoğan ile birlikte AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın düzenlediği bir toplantıya katılacak. Burada Erdoğan ile birlikte kürsüye çıkarak konuşma yapacak olan Schröder, akşam da önemli bir sürpriz yaparak yine AKP İl Başkanlığı’nın vereceği iftar yemeğine yine Erdoğan ile birlikte katılacak.

  İFTAR MESAJI

  Hıristiyan bir ülkenin başbakanı ilk kez bir Türk başbakanı ile iftar sofrasında bir araya gelecek. Schröder, yemeğe katılanlarla birlikte yapılacak duayı dinleyip iftar yapacak. Schröder böylece, 3 Ekim’in ardından dünyaya ‘medeniyetler buluşması’nın da mesajını vermiş olacak. Başbakanlık kaynakları, son dakikada bir değişiklik olmaması halinde Schröder’in bu yemeğin ardından Türkiye’den ayrılacağı bilgisini verdiler.

  3 EKİM SONRASI İLK BULUŞMA

  Hürriyet’in edindiği bilgiye göre Schröder, 3 Ekim sonrası bu ilk buluşmasında Erdoğan’ı hem Türkiye’nin AB ile müzakerelere başlaması nedeniyle kutlayacak, hem de Almanya seçimlerinde kendisine verdiği destek nedeniyle teşekkür edecek. Schröder’in, Erdoğan’a, Türkiye’ye desteğinin aynı şekilde devam edeceği mesajını vermesi de bekleniyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı