Gündem Haberleri

  Medeni ve Siyasi Haklar Yasa Tasarısı Meclis'te

  Hürriyet Haber
  03.01.2002 - 16:09 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Müktesebatının Üstlenilmesine İlişkin Türkiye Ulusal Programı`nda da yer alan Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi`nin onaylanmasına ilişkin yasa tasarısı, TBMM Başkanlığı`na sunuldu.

  Tasarının gerekçesinde, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesinin, BM bünyesinde oluşturulan üç temel insan haklarısözleşmesinden biri olduğu kaydedildi. Türkiye`nin diğer iki sözleşme olan BM Ekonomik, Sosyal ve Kültürel Haklar Sözleşmesi ile BM Her Türlü Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Sözleşmesine taraf olduğu ifade edilen gerekçede, 1976 tarihinde yürürlüğe giren 15 Ağustos 2000 tarihinde imzaladığı anımsatıldı. Gerekçede şöyle denildi:

  ``Son yıllarda insan hakları ile ilgili konuların ülkemizin dış ilişkileri içinde büyük bir önem kazanmış olması ışığında, uluslararası insan hakları sistemi içinde özel öneme sahip olan, ancakbugüne kadar taraf olmadığımız temel belgelere katılarak, bu konudaki yasal çerçeveyi tamamlama yönündeki çalışmaların hızlandırılmasının yerinde olacağı düşünülmektedir.``

  Gerekçede, Türkiye`nin sözleşmeyi ``3 beyan ve bir çekince ile`` onaylanmasının uygun bulunduğu ifade edildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı