Gündem Haberleri

  Medeni Kanun'un yürürlük tarihi Meclis'te

  Hürriyet Haber
  28.11.2001 - 09:27 | Son Güncelleme:

  75 yıl sonra değişen Medeni Kanun'un yürürlük tarihi tartışmaları TBMM'nin bugünkü oturumunda şekillenecek. Yasanın geriye dönük işlemesini savunanlar, değişiklik önergesi verdi.

  Medeni Kanun'un yürürlüğe giriş tarihine ilişkin iki görüş öne sürülüyor. ANAP, DYP ve AKP'nin desteklediği birinci görüşü savunanlar, Kanun'un geriye dönük işlemesini aksi halde milyonlarca evli kadının zarar göreceğini söylüyor. MHP'nin savunduğu ikinci görüş ise Kanun'un yasalaşmasından itibaren yürürlüğe girmesini ve geçmişe dönük işlememesini öngörüyor.

  Yasanın geçmişe dönük işlemesini savunanlar, tasarıya ilişkin pek çok değişiklik önergesi verdi. Yürürlüğe ilişkin tasarının içeriği ise şöyle:

  "Türk Medeni Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden önce açılmış olan boşanma veya iptal davaları sonuçlanıncaya kadar eşlerin tabi oldukları mal rejimi devam edecek. Dava boşanma veya iptal kararıyla sonuçlanırsa bu mal rejiminin sona ermesine ilişkin hükümler uygulanacak. Dava ret ile sonuçlanırsa, eşler kararın kesinleşmesini izleyen bir yıl içinde başka bir mal rejimini seçmedikleri takdirde, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten geçerli olmak üzere yeni yasal mal rejimini seçmiş sayılacaklar."

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı