Gündem Haberleri

  Medeni Kanun yaralandı

  Hürriyet Haber
  06.12.2001 - 14:53 | Son Güncelleme:

  ANAP İzmir Milletvekili Işılay Saygın, Medeni Kanun'un, mal rejimi konusunda mevcut evliliklerde geçmişe yönelik işlememesini eleştirerek, "Medeni Kanun yaralandı, istediğimiz gibi çıkmadı. Adalet Bakanı istifa edeceğim tehdidiyle bunu hep yapıyor, taviz vermiyor, ama bütün kadınlar dertli" dedi.

  Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 67. yıldönümü etkinlikleri çerçevesinde, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu`nca Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) salonunda "Kadının Politik Yaşama Katılımı" konulu uluslararası seminerin ikinci gününde konuşan Işılay Saygın, ilk olarak toplantıya katılımın az olmasından ve kadınlar arasında birlik ve dayanışma olmamasından yakındı.

  Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı`nın verilmesinin yıldönümü etkinliklerinin Medeni Kanun`la ilgili toplantılara dönüştüğünü ifade eden Saygın, Medeni Kanun konusunda tüm kadın parlamenterlerin en güzel çalışma örneğini verdiğini kaydetti.

  Kanunun 2 Ocak 2002`den itibaren yürürlüğe gireceğini, ancak bu kanunun mal rejimi konusunda mevcut evliliklerde geçmişe yönelik işlemediğini vurgulayan Saygın, ``Medeni Kanun yaralandı, istediğimiz gibi çıkmadı. Sayın Adalet Bakanı istifa edeceğim tehdidiyle bunu hep yapıyor`` diye konuştu.

  Medeni Kanun`da düzenlemelerin yıllardır gündeme getirilmeye çalışıldığını, ancak 55. Hükümet döneminde gündeme getirildiğini anlatan Saygın, o dönemde ``paylaşmalı mal rejimi``nin önerildiğini söyledi.

  ERKEK EGEMEN TOPLUM

  Kanunun, ``edinilmiş mal rejimi`` olarak çıktığını ve mal rejimi konusunda mevcut evliliklerde geçmişe yönelik işlemediğini hatırlatan Saygın, şu anda mahkemelerde çok sayıda geriye dönük boşanma davasınınbeklediğini belirtti.

  ``Erkek egemen toplumda bunu bu noktaya getirmek bile başarı ama etkin baskı neticesinde böyle çıktı. Bakan, (dediğim dedik) diyor ve taviz vermiyor, ama bütün kadınlar dertli, herkes mal rejimi geriye dönük olsun diyecek. Bu yasa evlendikten sonra edinilen malların geçmiş dönemleri de kapsaması şeklinde geçiyordu. Maalesef karar yetersayısı yok diye geriye kaldı. Birlik ve beraberlik içinde olmadığımız takdirde hiçbir şey yapmamız mümkün değil.``

  Karar alma mekanizmalarında kadınlar yer almadığı sürece sorunların devam edeceğini belirten Saygın, 1935 yılında 18 olan kadınmilletvekili sayısının, bugün yalnızca 22`ye çıktığını bildiren Saygın, ``Kadınlar önce kendileri istemeli, davalarına sahip çıkmalılar`` dedi.

  GENEL BAŞKANLAR OSMANLI SULTANLARI GİBİ

  Çevre eski Bakanı ve Çevre Eğitimi Sağlık ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı (ÇESAV) Başkanı İmren Aykut da Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 67. yıldönümünün yalnızca parlamentoya giriş olarakalgılandığını belirtti.

  Bu tarihin, en önemli anlamının ``demokrasi`` olduğunu söyleyen Aykut, 5 Aralık`ın, ``Demokrasi Bayramı`` olarak kutlanmasını önerdi ve kadınlardan buna uygun ortam yaratmalarını istedi.

  Türkiye`nin, parlamentoya en az kadın milletvekili sokan ülkeler arasında yer aldığını ifade eden Aykut, ``Tüm bunlar, Türkiye`de demokrasinin yalnızca adının var olduğunu gösteriyor`` diye konuştu.

  Kadınların siyasette daha çok yer almaları gerektiğini, bunun önündeki engellerin başında da Siyasi Partiler Kanunu`nun geldiğini söyleyen Aykut, Siyasi Partiler Kanunu`nun değişmesi gerektiğini dile getirdi. ``Siyasi parti genel başkanları, Osmanlı sultanlarından daha etkili kılınmıştır`` diyen Aykut, parti genel başkanlarının hiç kimseye danışmadan kendilerine göre kararlar verdiklerini savundu.

  İmren Aykut, Türkiye`de kişi başına düşen milli gelirin 1800-2000 dolar civarında olduğunu kaydeden Aykut, ``Maalesef, bu noktaya geldik. Müsaade edilsin ve artık kadınlar da bu işin içinde rol alabilsinler. Hata biz de mi? Hayır, biz hiç yönetmedik ki`` dedi.

  Medeni Kanun`da yapılan yeniliklere de değinen Aykut, Medeni Kanunçalışmalarının ilk tasarılarının 1980`li yıllarda hazırlandığını anlattı.

  Toplantıya katılımın az olmasını da eleştiren Aykut, kadınlara, ``Medeni Kanun`un, kadınların aleyhine olduğu böyle bir dönemde kadınların bu toplantıya daha çok ilgi göstermesi gerekirdi. Medeni Kanun çıktı, ama sonunda bu gölge düşmemeliydi. Bunun mücadelesini bırakmayalım, değiştirmeye çalışalım`` çağrısında bulundu.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı