Gündem Haberleri

  Medeni kanun tasarısı TBMM'de

  Hürriyet Haber
  18.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türk Medeni Kanunu'nu değiştiren 1030 maddelik yasa tasarısı TBMM'ye sunuldu. 4 yılda hazırlanan, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması yönünde önemli değişiklikler yapılan tasarıyla, erkek artık aile reisi olmayacak.

  Kadın, istediği takdirde, evlilikten sonra kızlık soyadını da kullanabilecek. Kadının erkeğe nafaka ödemesinde yoksulluk şartı kaldırılacak. Kadında ve erkekte evlenebilme yaşı aynı olacak. En az 5 yıllık evli olanlar 30 yaşını doldurmamış olsalar da evlat edinebilecekler.

  Tasarıyla getirilen değişiklikler özetle şöyle:

  CİNSİYET DEĞİŞTİRME ŞARTA BAĞLI

  Buna göre, 18 yaşını tamamlamış ve üreme yeteneğinden yoksunluğunu belgeleyenler ve buna ilişkin mahkemeden izin alanlar, cinsiyet değiştirebilecek.

  EVLENME YAŞI

  Evlenme yaşında kadında ve erkekte farklılık ortadan kaldırılarak, her ikisi için de 17 yaşını bitirme şartı getirildi. Olağanüstü evlenme için ise 16'nın bitirilmesi şartı konuldu.

  BOŞANMA

  Tasarıda zina, eskiden olduğu gibi özel boşanma nedeni olarak belirlenirken, onur kırıcı davranış yeni bir boşanma nedeni oldu. Terk nedeniyle boşanmada, yürürlükteki yasanın öngördüğü 3 aylık terk süresi 6 aya çıkarılıyor.

  EVİN REİSİ KİM?

  Tasarıyla, ‘koca birliğin reisidir' hükmü ortadan kaldırılıyor. Kadın, evlendikten sonra, kocasının soyadı ile birlikte önceki soyadını da kullanabilecek. Kadın, meslek seçiminde erkeğin iznine bağlı olmayacak.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı