Gündem Haberleri

  MED TV kışkırtıyor

  Hürriyet Haber
  16.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Batı basını nihayet uyanmaya başladı. Belçika'nın ünlü gazetesi Le Soir, Türkiye'de masumların canını alan bombaların, PKK'nın yayın organı MED TV'nin kışkırtması sonucu patladığını bildildi. Hürriyet'in Avrupa'yı da kasteden, ‘‘İşte eseriniz’’ manşetine yer veren İngiliz basını da, Apo'nun yakalanmasından sonra olayların tırmandığına dikkat çekti.

  Belçika'nın yüksek tirajlı gazetelerinden Le Soir, dünkü baskılarında, Türkiye'de yaşanan terör olaylarına yer vererek, terör çağrısının bölücülerin yayın organı MED-TV'den yapıldığına dikkati çekti. Gazete, ‘Türkiye’de bombaları kim patlatıyor?' başlıklı haberinde, terör örgütünün elebaşının yakalanmasından bu yana İstanbul'da ve diğer bölgelerde gerçekleştirilen terör eylemlerini anlattı ve Belçika'daki sütüdyolardan yayın yapan MED-TV'deki konuşmalarda şiddet çağrısında bulunulduğunu vurguladı. Le Soir, örnek olarak, 20 Şubat tarihinde, terör örgütünün merkez komitesi üyesi olarak tanıtılan Mustafa Karasu adlı bir teröristin, MED-TV'de yaptığı konuşmada, her türlü eylem için şiddet çağrısında bulunduğunu ve bu çağrının hedefine fazlasıyla ulaştığını belirtti.

  HÜRRİYET İNGİLİZ BASININDA

  Öte yandan, İngiltere'de yayınlanan The Times Gazetesi, Göztepe'de 13 sivilin ölümüyle sonuçlanan bombalama olayından sonra Türk gazetelerinde Batı'nın terör örgütüne destek veren tavrının da sert şekilde eleştirildiğini kaydetti. The Times, Hürriyet Gazetesi'nin Batı'ya yönelik olarak, ‘‘İşte eseriniz’’ manşetiyle yayınlandığını ifade etti. The Times, PKK'nın daha önce böyle kanlı eylemlerden sırf Batı'nın gözündeki imajını bozmamak adına kaçındığını, ancak terör örgütü elebaşısının yakalanmasından sonra, artık bundan bir kazançları olmayacağına karar verdiklerini savundu. Gazete, ‘‘Milliyetçi Kürt İntikam Tugayı’’ ve ‘‘Apo'nun Şahinleri’’ adı verilen söz konusu grupların ERNK adı verilen şemsiye örgütün altında faaliyet gösterdiklerinin sanıldığını belirtti. Gazete, bu şemsiye örgütün sözcüsü Mizgin Sen'in, ‘‘Patlayan bomba savaşın bir parçası’’ şeklindeki açıklamasına da yer verdi. The Guardian Gazetesi de, Türk gazetelerinin olaydan terör örgütü PKK'yı sorumlu tuttuklarına dikkat çekerken, özellikle sivilleri hedef alan olayın terör örgütü elebaşı Öcalan'ın tutuklanmasından bu yana gelişen en büyük saldırı eylemi olduğu kaydedildi.

  PKK'DAN TURİSTLERE TEHDİT

  Kanlı terör örgütü PKK bir bildiri yayınlayarak turistleri Türkiye'ye gitmemeleri konusunda tehdit etti. PKK'nın tüm Türkiye'yi savaş alanı ilan ettiği belirtilen bildiride hükümetlerden de vatandaşlarına uyarı yapılması istendi. Merkezi Almanya'da olan PKK'nın DEM Ajansı tarafından yayınlanan bildiride, ‘‘Türkiye'nin turistik bölgeleri dahil her yeri savaş alanına dönüştü. Başkanımız Apo serbest bırakılana kadar Türk devletine karşı verilen mücadelenin artırılmasına karar verildi’’ dendi.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı