Gündem Haberleri

  Meclis'te TÜBİTAK tartışması

  Hürriyet Haber
  14.10.2003 - 16:47 | Son Güncelleme:

  TBMM Genel Kurulu'nda CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek'in TÜBİTAK'la ilgili tasarının geri çekilmesi ve özerk yapısının korunmasını istedi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ise TÜBİTAK ile ilgili tasarıyı Meclis'e getirdiklerini belirterek "Parlamento ne yaparsa yapar" dedi.

  Kepenek'in, ''Hükümet bilgi ve eğitim kurumlarıyla uğraşıyor ve savaşıyor'' sözlerini, ''Evet hükümet birşeyle uğraşıyor, savaş veriyor ama bu uğraş ve savaş kurumlarla değil, ülkenin sorunlarını çözmek için verilen savaştır'' diye yanıtlayan Şahin, Türkiye'de hükümet olan hiçbir iktidarın ülkenin kurumlarıyla savaşmasının mümkün olmadığını ve bundan sonra da mümkün olamayacağını ifade etti. Şahin, şöyle konuştu:

  ''Bu ülkede siyaset yapmaması gerekenler, siyaset yapması yasak olanlar, siyasi partilerin genel başkanlarından ve temsilcilerinden daha fazla siyaset yaparak, hükümetle uğraşmayı ve savaşmayı adeta ihtiyat haline getirmişler.

  TÜBİTAK, katma değer yaratan ve bu ülkeye büyük katkısı olan bir kurum, bu doğru. Ancak kurumun 6 üyesi boşalmış ve seçim yapılamıyor. Bu durumda hükümet TBMM'ye bir tasarı gönderiyor. Genel Kurul gündemine hakimdir, bu tasa geldiğinde ne yaparsa yapar.''

  ''GERİ ÇEKİLSİN''

  CHP Ankara Milletvekili Yakup Kepenek, Genel Kurul'da gündemdışı yaptığı konuşmada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, TÜBİTAK'ın seçtiği başkanının atamasını Cumhurbaşkanına sunmayarak yasal sorumluluğunu yerine getirmediğini öne sürdü.

  TÜBİTAK'ın yarattığı katma değerin siyasi iktidara yakın şirketlere verilmek istenmesinin bu kurumda yaratılan kaosun nedeni olabileceğini ileri süren Kepenek, ''Hükümet bilim ve eğitim kurumlarıyla uğraşıyor ve savaşıyor. Başbakan yasal görevini yerine getirmeli ve tasarıyı derhal geri çekmelidir. Kurumun özerk yapısı korunmalıdır''diye konuştu.

  Genel Kurul'da gündemdışı söz alan AK Parti Eskişehir MilletvekiliMurat Mercan da Avrupa Konseyi'nin kurucu üyesi olan Türkiye'nin 1996 yılından bu yana Konsey'in Denetim Komisyonu tarafından izlendiğini söyledi.

  Türkiye'nin AB hedefine ulaşması için bu kurumun denetimindençıkması gerektiğini ifade eden Mercan, güvenlik güçleri ve yargı kurumları başta olmak üzere bu denetimden çıkmak için herkesin üzerinedüşen görevleri yerine getirmesi gerektiğini bildirdi.

  AB Komisyonu'nun Türkiye raporunun olumlu çıkmasının önşartının komisyonunun denetiminden çıkmak olduğunu ifade eden Mercan, 'Mesele ne AK Parti'nin ne CHP'nin meselesidir. Bu Türkiye'nin meselesidir ve herkes sahip çıkmalıdır'' dedi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı